SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

EMEKLİLER ANKARA’DA HAYKIRDI: İnsanca yaşamak istiyoruz

Bu haber 16 Nisan 2022 - 21:24 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.
EMEKLİLER ANKARA’DA HAYKIRDI: İnsanca yaşamak istiyoruz

EMEKLİLER ANKARA’DA HAYKIRDI: İnsanca yaşamak istiyoruz

.

Tüm Emekliler Sendikası ve Emekliler Dayanışma Sendikası’nın çağrısıyla emekliler insanca yaşanacak bir aylık ve sağlık hizmetlerine ücretsiz erişim talebiyle Ankara’da miting yaptı.

Tüm Emekliler Sendikası ve Emekliler Dayanışma Sendikasının çağrısıyla emekliler insanca yaşanacak bir aylık ve sağlık hizmetlerine ücretsiz erişim talebiyle Ankara’da miting yaptı.

Farklı illerde yapılan eylemlerin ardından başkente gelen emekliler, Anıtpark’ta buluştu. “Zam zulüm işkence işte AKP”, “Sefalete teslim olmayacağız”, “Savaş hayır, barış hemen şimdi” sloganlarının atıldığı mitingde halaylar çekildi, türküler söylendi.

Emeklilerin bayram ikramiyesine zam yapılmasının tartışıldığı günlerde düzenlenen mitingde, iktidarın emeklilerin ekonomik ve sosyal haklarına yönelik yıllardır süren saldırılarına ve hayat pahalılığına tepki vardı.

4 MİLYON KİŞİNİN AYLIĞI 2.500 VE ALTINDA

Emekliler Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Mahinur Şahbaz yaptığı konuşmada, ülkeyi yönetenlerin yerli kaynakları uluslararası sermayeye aktardığını söyledi. “Çocuklarımızın geleceğine ipotek koyan politikalara da içeride ve dışarıda savaş politikalarına da karşıyız” diyen Şahbaz, emeklilerin bütçede yok sayılmayı hak etmediğini söyledi.

Açlık sınırı altındaki emekli aylığının kira, fatura ve gıda gibi en temel ihtiyaçları karşılamadığını belirten Şahbaz, “Aldığımızın yüzde 42’si vergilere gidiyor. Banka kredileri yaşamımızı esir almış durumda.

4 milyon kişinin emekli, dul ve yetim aylığı 2.500 lira ve altında” dedi. Emeklileri görmezden gelen, sorunlarını çözmeyen siyasilere seslerini duyurmak için Ankara’ya geldiklerini belirten Şahbaz, emekli aylıklarına zam yapılmasını, tüm sağlık hizmetlerine erişimin ücretsiz olmasını talep ettiklerini söyledi.

HER ŞEYİ SATTILAR, EMEKLİNİN PAYINA BİR ŞEY DÜŞMEDİ

Tüm Emekliler Sendikası Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen de seslerini duyurmak için bugüne kadar birçok eylem ve etkinlik yaptıklarını hatırlattı. Emeklilerin yoksulluk nedeniyle sosyal yaşamdan koptuklarını belirten Ergen, “Emeklilerin bir ayağı hastanededir. Randevu alamıyoruz dedik; hastaneleri kapattılar, doktorlara kapıyı gösterdiler. Ücretsiz erişilebilir sağlık hizmeti istedik; katkı payları almaya devam ettiler. Kamuyu koruyun dedik; şeker, kağıt, gübre fabrikalarını, TÜPRAŞ’ı, PETKİM’i sattılar. Bu satışlardan 71 milyar dolar elde ettiler. Bu paradan ne emeklilere, ne işsizlere, ne çiftçilere pay aktardılar” diye konuştu.

TALEPLERİNİ SIRALADILAR

Emekliliğin devletin bir lütfu değil, emekçilerin ürettiği değerlerin karşılığı olduğunu belirten Ergen, “İnsanca yaşamak istiyoruz, haklarımız belirlenirken masanın bir ucunda olmak istiyoruz” dedi.

Açıkladığı istatistikler nedeniyle tartışmalara neden olan TÜİK’e de tepki gösteren Ergen, “TÜİK soslu gayri ciddi enflasyon endeksli ki bir yaşam istemiyoruz. Ayda birkaç kez olsa da evimize et girsin istiyoruz. Kitap almak, tiyatroya gitmek istiyoruz.

Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere en az yüzde 60 zam, bayram harçlığı değil 4 maaş tutarında ek ödeme, erişilebilir ücretsiz sağlık hizmeti istiyoruz. Emeklilerin sendikal hakları önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz” dedi.Evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA