SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ELEKTRİKTE TARİFE DEĞİŞİKLİĞİ ŞAŞIRTMADI! TRT payı kalkıyor, artan tarife geliyor!

Bu haber 18 Kasım 2021 - 20:29 'de eklendi ve 63 views kez görüntülendi.
ELEKTRİKTE TARİFE DEĞİŞİKLİĞİ ŞAŞIRTMADI! TRT payı kalkıyor, artan tarife geliyor!

ELEKTRİKTE TARİFE DEĞİŞİKLİĞİ ŞAŞIRTMADI! TRT payı kalkıyor, artan tarife geliyor!

Yeni torba kanun teklifiyle elektrik faturalarından TRT payı kaldırılırken, çok elektrik tüketen vatandaşlar için artan tarife geliyor.

Böyle olacağını benim gibi herkes düşünmüştür…    

Herkes faturalarını düşünsün bir an!

Hepimizin bildiği gibi iktidarın bütün gelirlerini tüm halk bireyleri birlikte ödüyoruz. Halktan yana olmayan, holdinglerin iktidarı alacaklarından vazgeçmez çünkü!

Halktan yana olan iktidar halka bu kadar yüklenmezdi…

TBMM’ye AK Parti’nin sunduğu ve içinde elektrik faturalarından TRT payı ile enerji fonunun kaldırılmasının da yer aldığı torba teklif aynen yasalaşırsa, elektrikte aynı abone grupları içinde, tüketim miktarına göre farklı tarife belirlenebilecek.

Teklife göre, gerekli görülen abone grubu için normal tüketim miktarına uygun olarak bir kademe belirlenecek ve tüketim artışından kaynaklanan ilave maliyetler, bu kademe üstünde tüketim yapan abonelere yansıtılacak.

Böylece, belli bir sınırın üzerinde elektrik tüketenlerin faturalarına, benzer abone grubundakilere göre daha fazla maliyet ilave edilecek. Teklifin gerekçesinde düzenlemeyle, benzer abone gruplarında “fazla tüketim yapanların fazla tüketimin maliyetine katlanmasının amaçlandığı”, elektrik enerjisinin tasarruflu kullanılmasının teşvik edildiği ifade edildi.

Yeni düzenlemeyle ilgili tarifeleri belirlemede Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkili olacak. 

Fatura nasıl düşebilir?

Enerji piyasasındaki gelişmelerle elektrik faturaları kabarırken, vatandaşların elektriği daha az tüketmek için alabileceği tedbirler var. 15 watt’lık enerji tasarruflu bir lamba, 60 watt’lık normal ampulden yüzde 75 daha az elektrik harcıyor. Dekoratif aydınlatmayı asgariye indirmek, kullanılmayan odaların ışığını kapatmak düşük elektrik tüketiminde etkili oluyor.

Elektronik eşyaların enerji sınıfına dikkat etmek, kullanılmayan cihazları prizde bırakmamak tüketimde fark yaratıyor.

Şarjda ‘sadakat’ sözleşmesi yolda oluşu şaşırtmadı.

Elektrikli otomobillerin kullanacağı şarj istasyonlarının yasal altyapısını da hazırlayan teklife göre, elektrikli araç sahibi şarj hizmetini avantajlı kullanabilmek için “sadakat sözleşmesi” yapabilecek.

Şarj hizmeti alan kullanıcıdan şarj bedeli dışında ayrı bir bedel talep edilemeyecek. Şarj hizmeti fiyatı, piyasada serbestçe belirlenecek. Şarj fiyatının belirlenmesinde yatırım ve işletme maliyetleri, elektrik alım maliyetleri ile vergi, pay, fon gibi yasal yükümlülükler dikkate alınacak.

Düzenlemeyle, tüm şarj istasyonlarının gerçek zamanlı olarak görüntülenebilmesi için oluşturulan, şarj istasyonlarının verilerini canlı yansıtan bir platform hazırlanması da öngörülüyor.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA