SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

EKONOMİ SEBEP OLDU | Sebze üssünde fiyatlar uçtu

Bu haber 04 Nisan 2022 - 17:23 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.
EKONOMİ SEBEP OLDU | Sebze üssünde fiyatlar uçtu

EKONOMİ SEBEP OLDU | Sebze üssünde fiyatlar uçtu

.

Bahar geliyor ama meyve, sebze fiyatlarının düşmesi değil artması bekleniyor. Hallerde domatesin fiyatı geçen yıla göre yüzde 191 arttı.

Antalya Tarım Konseyi Başkanı Çandır, “Fiyatların düşmesi zor” dedi.

Artan fiyatlar nedeniyle gıdaya erişim giderek zorlaşıyor. Ülkenin meyve sebze deposu olarak bilinen Antalya hallerindeki durum dikkat çekici boyuta geldi.

Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB), mart ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksi yaz aylarında çarşı pazarda fiyatların düşmesini beklemenin hayal olduğunu ortaya koydu.

Antalya hallerinde işlem gören domates, sebze ve meyvelerin işlem miktar ve fiyatlarıyla ilgili endeks değerleri, 2022 Mart ayında bir önceki aya göre ve geçen yılın aynı ayına göre değişim gösterdi.

Ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan Antalya hallerinde miktar endeksleri geçen yılın aynı ayına göre domateste yüzde 20,46 ve sebzede yüzde 8,95 azaldı, meyvede ise yüzde 32,98 arttı.

Mart ayında miktar endeksleri domateste, aylık son 7 yılın en düşük artışını gösterirken, yıllıkta ortalama bir azalış gösterdi. Sebze miktarında aylık değişim 2019 yılı hariç en düşük artışı yaşanırken, yıllıkta ise ortalama bir azalış gösterdi.

DOMATES FİYATINDA SON 7 YILIN REKORU

Fiyat endekslerinde domates, geçen yılın mart ayına göre yıllık yüzde 191,76 arttı. Bu artış, son 7 yılın mart ayı, açık ara yükseliş rekoru oldu. Mart itibarıyla yıllık gerçekleşmelerde sebze miktar endeksindeki yüzde 8.95’lik azalışa karşılık, fiyat endeksi yüzde 143,14 artış gösterdi. Bu artış, son 7 yılın en yüksek mart ayı artışı oldu.

HALDEKİ FİYATLAR DAHA DA ARTACAK

Antalya Ticaret Borsası ve Antalya Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır da Tarımsal Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (T-ÜFE) yıllık yüzde 68,49’luk rekor artışın da göz önüne aldığında haldeki fiyatların daha da artacağını belirtti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA