SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

EĞİTİM VE OKULLAR DENETİMSİZ KALDI

Bu haber 06 Mart 2022 - 20:06 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.
EĞİTİM VE OKULLAR DENETİMSİZ KALDI

EĞİTİM VE OKULLAR DENETİMSİZ KALDI

.

MEB’in faaliyet raporuna göre 2021 yılında 67.000 okulun sadece 639’unda denetim yapıldı. Son 4 yılın en düşük denetimi olan verilere göre anaokulu, ilkokul ve ortaokul kademesinde hiçbir özel okul denetlenmedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçen günlerde 2021 yılı faaliyet raporunu açıkladı. Raporda öne çıkan verilerden biri de denetlenen okul sayıları oldu.

1000 okulun bile denetlenemediğini ortaya koyan veriler müfettişliğin ne kadar atıl durumda olduğunu ortaya koydu. Üstelik denetlenen okul sayısı da her yıl azalıyor.

Eğitimde var olan birçok problem bulunurken okullar denetlenmiyor.

MEB’in faaliyet raporuna göre 2021’de toplam 1978 denetim yapıldı. 1978 denetimin büyük çoğunluğu ise özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde gerçekleştirildi. 1339 denetim özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde gerçekleştirilirken 99 denetim de öğretmen evi ve akşam sanat okulunda yapıldı.

Anaokulu, ilkokul ve ortaokulda hiçbir özel okul denetlenmedi.

Denetlenen okul sayısı ise sadece 639 oldu.

Öte yandan ülkede toplam 67 bin 125 okul bulunuyor. Diğer bir deyişle okulların binde biri bile denetlenmedi. Bu son yıllardaki en düşük sayı oldu. Denetlenen okulların sayıları ise şöyle:

Anaokulu (Resmî) 24, ilkokul (Resmî) 80, ortaokul (Resmi) 52, Ortaöğretim Kurumları (Resmî/Özel) 384.

Bu sayıyla olmaz

Kendisi de Eğitim Müfettişi olan Eğitim Sen İstanbul 8 No’lu Şube Hukuk Sekreteri Şeref Bayar konuya ilişkin şunları söyledi:

2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Denetçisi ve İl Eğitim Denetmeni “Maarif Müfettişi” adıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde birleştirildi. İllerde aynı işi yapan görev alanları, yetkileri aynı olan müfettişler arasında mali ve özlük haklar ise eşitlenmedi.

Müfettişlerin 2014 yılında yapılan tek yapı altında birleştirilmesinden iki yıl sonra 2016 yılında 6764 sayılı kanun hükmünde kararname ile ‘verilen görevlerin tek elden yürütülmesi, eğitim-öğretim-denetim- yönetim hizmetlerinin standartlarının oluşturulması, bu hizmetlerin hukuka uygun, tarafsız ve zamanında yapılması’ amacıyla 500 Bakanlık Maarif Müfettişi kadrosu oluşturuldu.

Yaklaşık 2.000 maarif müfettişinden 500 kadronun içine seçilmeyecek olan 1.500 maarif müfettişi denetim-soruşturma-inceleme yetkileri alınarak şahsa bağlı kadroya atamaları yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı 67.125 resmi ve özel örgün eğitim kurumunu, 1.112.305 eğitimciyi seçtiği 500 müfettiş ile denetleyebileceğini öngörmüştür.

Bu sayılara bir de özel kurslar ile yaygın eğitim kurumlarını eklediğimizde denetlenecek kurum ve personel sayısının en az iki katına çıkacağını görürüz. Kurum ve personel sayıları Milli Eğitim Bakanlığı’nda bulunmasına rağmen, 500 seçilmiş müfettiş ile zamanında tarafsız hukuka uygun kamu yararı gözetilerek tek elden denetim yapmanın imkansızlığı açıktır.”

ÖZELLERDE DENETİM YOK

“Milli Eğitim Bakanlığı seçtiği 500 müfettiş ile ancak 1.978 kurum denetleyebilmiştir. Hiçbir özel okulun denetimi yapılmamıştır. Denetimi yapılan bu kurumların 1339 tanesinin Özel özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olmasının sebebi ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu kurumlara öğrenci başına ücret ödendiğindendir.

Yani yapılan denetimin amacı özel özel eğitim kurumlarında verilen eğitimin verimliliğinin denetimi değil ödenen ücretlerin kontrol edilmesine yöneliktir. Etkili ve verimli bir denetim sistemi oluşturulması için; kamusal eğitimin güçlendirildiği, sorunların birlikte tespit edilerek, çözüm yollarının birlikte bulunduğu ve bu çözümlere ilişkin alınan kararların birlikte uygulandığı çağdaş demokratik denetim sisteminin oluşturulması özelde denetim sisteminin genelde eğitim sisteminin sorunların çözümünde bir hareket noktası oluşturacaktır.”

Diğer senelerde de denetlenen okul sayısı oldukça düşüktü. Son yıllarda denetlenen okul sayısı şöyle:

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA