SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

DSÖ’DEN OMİCRON AÇIKLAMASI: Küresel risk çok yüksek

Bu haber 29 Kasım 2021 - 19:49 'de eklendi ve 71 views kez görüntülendi.
DSÖ’DEN OMİCRON AÇIKLAMASI: Küresel risk çok yüksek

DSÖ’DEN OMİCRON AÇIKLAMASI: Küresel risk çok yüksek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron için küresel riskin çok yüksek olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19’un yeni varyantı Omicron’a ilişkin küresel riskin ‘çok yüksek’ olarak değerlendirildiği açıklamasını yaptı.

DSÖ, koronavirüsün dünyayı alarma geçiren ve seyahat yasaklarının geri gelmesine yol açan yeni varyantı Omicron ile ilgili olarak 194 üye ülkeye teknik bilgilendirme yaptı.

Hâlâ belirsizliğini koruyan Omicron’un küresel çapta yayılması ihtimalinin ve varyantla ilgili küresel riskin çok yüksek olduğunun altını çizen DSÖ yetkilileri, varyantın özelliklerine bağlı olarak ileride büyük vaka artışları yaşanabileceği, bunun da ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyardı.

Omicron varyantında daha önce görülmediği kadar spike protein mutasyonu görüldüğünü vurgulayan DSÖ yetkilileri, bunlardan bazılarının pandeminin gidişatına olası etkileri açısından endişe verici olduğunu belirtti. Spike protein mutasyonu, virüsün insan hücresine girmesini sağlayan dıştaki dikensi kısmında mutasyon olması anlamına geliyor.

Üye ülkeleri ilk Omicron vakalarını bildirmeye çağıran DSÖ yüksek risk grubundakileri aşılama hızının artırılması gerektiğini de vurguladı.

Öte yandan seyahat kısıtlamaları ve sınırların kapatılmasını yanlış bulduğunu bir kez daha dile getiren yetkililer, ülkelerden bu konuda riske dayalı bir yaklaşım benimsemelerini istedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA