SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

DİSK’TEN İSTANBUL’DA MİTİNG: Asgari ücretle ilgili kırmızı çizgi 5.200 TL

Bu haber 12 Aralık 2021 - 16:38 'de eklendi ve 70 views kez görüntülendi.
DİSK’TEN İSTANBUL’DA MİTİNG: Asgari ücretle ilgili kırmızı çizgi 5.200 TL

DİSK’TEN İSTANBUL’DA MİTİNG: Asgari ücretle ilgili kırmızı çizgi 5.200 TL

.

DİSK, hayat pahalılığını protesto etmek için Kartal Meydanı’nda miting düzenledi. Binlerce kişinin katıldığı mitingde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “İşçi sınıfının asgari ücretle ilgili kırmızı çizgisi en az 5.200 TL’dir” dedi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), AKP iktidarının izlediği ekonomi politikaların bir sonucu olarak ortaya çıkan hayat pahalılığını protesto etmek için bugün saat 14.00’da İstanbul Kartal’da miting düzenledi.

Toplumun her kesiminden binlerce yurttaş mitinge katıldı. Emeklilikte yaşa takılanlar, öğrenciler, kamu emekçileri, emekliler, sağlık çalışanları, çok sayıda siyasi parti ve dernek mitinge kitlesel katılım sağlayarak destek verdi.

Miting için binlerce kişi toplandı. Alana gerçekleştirilecek yürüyüş öncesi emekçiler “Gelirde adalet istiyoruz” “Asgari ücret 5200 net” sloganları attı.

Mitingde İlkay Akkaya’nın konseri başladı. Binlerce kişi, alkışlarla Akkaya’yı selamladı.

DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, 20.000 kişilik katılım sağlandığının tahmin edildiğini aktardı.

“ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ KIRMIZI ÇİZGİ 5.200 TL”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, mitingde açıklamalarda bulundu.

“İşsizliğe, pahalılığa, yoksulluğa, zamlara ve faturalara artık yeter diyenler, borçla yaşamaktan sıkılanlar, patronundan daha fazla vergi ödemeye yeter diyenler, emeğine sahip çıkanlar bugün Kartal Meydanı’nda toplandı” diyen Çerkezoğlu, “Geçinemeyenler, barınamayanlar adına bu meydanı doldurduk hep beraber. 1 Ekim’den beri meydan meydan anlatıyoruz ekonomik krizin yükünü biz işçiler taşıyoruz. Her gece uykuya dalmadan bu kara kışı nasıl geçireceğiz diye düşünürken, her sabah gelen yeni zamlarla paramızın pul olduğunu görüyoruz.

Ülkeyi yöneten beylere göre her şey yolunda. Biz enflasyon diyoruz, TÜİK enflasyon yüzde 21 diyor. Biz işsizlik diyoruz onlar diyorlar ki işsizlik azaldı ülkede. Biz geçinemiyoruz diyoruz onlar ekonomi şahlanıyor diyor” ifadelerini kullandı.

Çerkezoğlu, “Bu meydandan emeğin köleliğe karşı kurtuluş savaşını başlatıyoruz. Hep birlikte emeğimize, memleketimize, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkıyoruz” diye konuştu.

“İşçi sınıfının aklıyla, emekçilerin emeğiyle dalga geçmeyin” diyen Çerkezoğlu, “İşçi sınıfının alın teriyle dalga geçenler, tarih de sizi affetmez biz de affetmeyeceğiz. Biz Türkiye işçi sınıfıyız dolarla maaş almıyoruz evet. Biz sizin gibi para sayma makinelerinde dolar saymıyoruz.

Biz sizin dolar garantili ödemelerle ihaleleri verdiğiniz üç beş müteahhitten birisi değiliz. Onlar zenginleştikçe biz her gün daha fazla yoksullaşıyoruz. Türk Lirası değer kaybettikçe, ülkenin kaynaklarını ucuza kapatmaya gelen, her gün birisinin gelip öbürünün gittiği petrol şeyhleri kazanıyor. Paramız değer kaybettikçe biliyoruz ki bu ülke daha yoksul ve bağımlı hale geliyor” ifadelerini kullandı.

Çerkezoğlu, şunları söyledi: “Ülkeyi yönetenler TL’nin her gün değer kaybetmesiyle övünüp bir de buna kurtuluş savaşı diyorlar. Lafı eğip bükmeden söyleyelim bunların kurtuluş savaşı dedikleri kendi koltuklarının kurtuluşudur.

Biz de bu meydandan emeğimizin köleliğine karşı kurtuluş savaşını başlatıyoruz. Emeğimize, çocuklarımızın geleceğine hep birlikte sahip çıkıyoruz. Bu ülkenin işçi sınıfı bu ülke satılık değildir diyoruz.”

“Kara kışı bahara çevireceğiz” diyen Çerkezoğlu, “Bize yaşattıkları kara kışa karşı işçi baharını getireceğiz. Sadece emeğimiz, ekmeğimiz için değil; adalet için, özgürlük için, demokrasi için ayağa kalkıyoruz işçi sınıfı olarak” ifadelerini kullandı.

Çerkezoğlu, şöyle devam etti: “Bu adaletsiz sistemi değiştirmek boynumuzun borcudur. Türkiye’deki en büyük adaletsizlik de asgari ücrettir. Buradan hep birlikte söyleyelim; işçi sınıfının asgari ücretle ilgili kırmızı çizgisi en az 5.200 TL’dir.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA