SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

DEPREM UZMANI PROF. DR. OSMAN BEKTAŞ: Kuzey Anadolu Fayı tetiklenmiş olabilir

Bu haber 09 Şubat 2023 - 15:23 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.
DEPREM UZMANI PROF. DR. OSMAN BEKTAŞ: Kuzey Anadolu Fayı tetiklenmiş olabilir

DEPREM UZMANI PROF. DR. OSMAN BEKTAŞ: Kuzey Anadolu Fayı tetiklenmiş olabilir

.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Osman Bektaş, dün yaşanan 4,5 büyüklüğündeki Erzurum-Aşkale depremine dikkat çekerek, “Bu depremler, Pazarcık 7,8 – Elbistan, 7,5 deprem çiftine ait enerjinin Kuzey Anadolu -Kuzeydoğu Anadolu faylarını tetiklemiş olması ihtimalini öne çıkarır” dedi

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin duayen öğretim üyelerinden emekli deprem uzmanı Prof. Dr. Osman Bektaş, İstanbul’u da içine alan Kuzey Anadolu Fay hattının tetiklenmesiyle ilgili ürkütücü bir tespitini dile getirdi.

Prof. Dr. Bektaş, sosyal medya hesabında şu ifadeleri kullandı:

“Kuzey Anadolu-Kuzey Doğu Anadolu FAYLARI TETİKLENMİŞ OLABİLIR!

7,8 Pazarcık – 7,5 Elbistan deprem çiftlerinin yeraltına gönderdiği enerji deprem sonrası artçıları olarak dağılımına devam ediyor.

8 Şubat, Erzurum- Aşkale 4,5 büyüklüğündeki deprem, Kuzeye doğru yayılan deprem enerjisinin kanıtı olabilir.”

Bektaş mesajında bir de harita paylaştı:

Prof. Dr. Osman Bektaş, konunun detaylarını SÖZCÜ’ye şöyle açıkladı:

 “9 saat arayla oluşan Pazarcık ve Elbistan deprem çiftlerinin muazzam enerjileri yerin sığ derinliğinde her yöne yayılınca kırılgan olan yerin en üst kabuğunda deprem felaketini yaşadık. Bu ani gelişen bir olaydır.

Ancak her iki fayın hareketi henüz bitmemiş olup artçı depremler ile devam etmektedir.

Deprem sonrası olan bu hareketin ve buna bağlı artçîlarîn ana nedeni yerin alt kısmına, sıcak ve akışkan olan alt kabuğa ulaşan enerji alt kabuğun zaman içerisinde geniş alanlara yayılmasına neden olmaktadır.

Ancak akışkan alt kabuğun yavaşça akarak taşıdığı en üst kabuk bu olaya kırılarak yani artçı depremler oluşturarak cevap verir. Buna deprem sonrası deformasyon diyoruz.

“AŞKALE FAYLARIN KESİŞTİĞİ NOKTADA”

Özetle artçı depremlerin bugünkü ve gelecekteki dağılımları o bölgedeki faylarda deprem sonrası gerilme artışına neden olacaktır.

Bu bağlamda dün yaşanan 4,5 büyüklüğündeki Erzurum-Aşkale depremi Pazarcık 7,8 – Elbistan 7,5 deprem çiftine ait enerjinin Kuzey Anadolu Fayı, Kuzeydoğu Anadolu Faylarını tetiklemiş olması ihtimalini öne çıkarır.

Çünkü Erzurum-Aşkale depremi Kuzey Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu Faylarının kesiştiği bir yerde bulunur.

“KESİN BİR ŞEY SÖYLENEMEZ”

Bektaş, “Yani şunu söyleyebilir miyiz: Maraş depremi Kuzey Anadolu Fay Hattını da tetiklemiş olabilir, harekete geçirmiş olabilir” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Kesin bir şey söylenemez. Erzurum-Aşkale depremi münferit bir deprem olabileceği gibi büyük deprem çiftlerinin tetiklemesiyle de gelişmiş olabilir.sözcü

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA