SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

CORONAVİRÜSE 2. KEZ YAKALANAN BİR KADIN HAYATINI KAYBETTİ

Bu haber 14 Ekim 2020 - 7:29 'de eklendi ve 173 views kez görüntülendi.
CORONAVİRÜSE 2. KEZ YAKALANAN BİR KADIN HAYATINI KAYBETTİ

CORONAVİRÜSE 2. KEZ YAKALANAN BİR KADIN HAYATINI KAYBETTİ

İLK KEZ YAŞANDI

Araştırmacılar, Hollanda’da yaşayan yaşlı bir kadının ikinci kere coronavirüse yakalanıp hayatını kaybettiğini bildirdi. Buna göre, ilk defa coronavirüsle yeniden enfekte olunması sonucu bir ölüm kayıtlara geçirilmiş oldu.

Hollanda’da yaşayan ve coronavirüse ikinci defa yakalanan yaşlı bir kadın yaşamını yitirdi.

Oxford University Press dergisinde yayınlanan bilimsel makaleye göre coronavirüsle ikinci defa enfekte olması sonucu hayatını kaybeden hasta 89 yaşındaydı ve nadir görülen bir akyuvar kanseri türü olan Waldenström Makroglobülinemisine sahipti. Söz konusu kanser türü için geliştirilmiş tedaviler mevcut, fakat hastalığın tamamen iyileşmesi mümkün değil.

Sputnik’in aktardığına göre, araştırmacılar kadının senenin başında ateş ve öksürük şikayetiyle hastanenin acil servisine geldiğini, yapılan coronavirüs testinin pozitif çıktığını, sonrasında hastanede 5 gün boyunca yattığını, ardından da sürekli yorgunluk dışında semptomlarının azaldığını belirtti.

İKİNCİ KEZ ENFEKTE OLDUKTAN 2 HAFTA SONRA HAYATINI KAYBETTİ

Anlattıklarına göre bundan yaklaşık 2 ay sonra, yeni bir kemoterapi seansına başlamasının sadece iki gün ardından, artan ateş, öksürük ve nefes darlığı nedeniyle kadın yeniden hastaneye yatırıldı. Coronavirüs testi tekrar pozitif çıkan hastanın antikor testleri ise 4. ve 6. günlerde negatifti.

  1. günde hastanın durumunun iyice kötüleştiğini paylaşan araştırmacılar, 2 hafta sonra hastayı kaybettiklerini açıkladı.

Araştırma ekibi, her iki enfeksiyondan da test örneklerine ulaştı ve bunlar sayesinde ilk ve ikinci enfeksiyona neden olan virüslerin genetik yapılarının, aynı virüsün mutasyon geçirmesiyle açıklanamayacak kadar farklı olduğu sonucuna vardı. Bu, kadının coronavirüse ikinci kez yakalandığı bulgusunu destekliyor.

Bugüne kadar kaydedilmiş ikinci enfeksiyon vaka sayısı 23, ancak vakalardaki tüm hastalar iyileşti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA