SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AÇLIK SINIRI 7.300 LİRAYA ULAŞTI: Asgari ücretli gıda masrafını bile karşılayamıyor!

Bu haber 17 Ekim 2022 - 21:25 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.
AÇLIK SINIRI 7.300 LİRAYA ULAŞTI: Asgari ücretli gıda masrafını bile karşılayamıyor!

AÇLIK SINIRI 7.300 LİRAYA ULAŞTI: Asgari ücretli gıda masrafını bile karşılayamıyor!

.

AÇLIK SINIRI, Dört kişilik bir ailenin aylık mutfak masrafıdır.

Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) araştırmasına göre açlık sınırı 7.300 liraya, yoksulluk sınırıysa 25.252 liraya çıktı. Buna göre, asgari ücretli bir aile sadece gıda masrafını bile karşılayamıyor.

BİSAM tarafından her ay düzenli olarak hesaplanan açlık ve yoksulluk sınırı Eylül 2022 raporu yayımlandı.

Yapılan hesaplamaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Eylül 2022 için 7.300 TL olarak tespit edildi. BİSAM’ın araştırmasına göre, hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 25.252 TL oldu. Hesaplamaya göre asgari ücretli bir aile sadece gıda masrafını bile karşılayamıyor.

BESLENMENİN GÜNLÜK MALİYETİ 243 LİRA

BİSAM’ın araştırmasına göre, sağlıklı beslenmenin günlük maliyeti 243 TL’ye yükselirken, sağlıklı beslenme için en önemli harcama kalemini ise süt ve süt ürünleri oluşturdu.

BİSAM, açlık sınırını TÜİK verileri, İstanbul Halk Ekmek, zincir market fiyatları ve hekimler tarafından hazırlanan beslenme kalıbı üzerinden hazırladıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bu harcama tutarı sadece gıda için yapılması gereken minimum tutardır.

Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 25.252 lira olarak gerçekleşmiştir. Sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir.

Yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 2.001 liradır. Bu değer yetişkin bir kadın için 1.888, 15-18 yaş bir genç için 2.061, 4-6 yaş arası bir çocuk için 1.351 liradır.

Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 7.300 lira olarak tespit edilmiştir. Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda için yapması gereken zorunlu harcama tutardır.

Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 25.252 liraya ulaşmaktadır”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayı enflasyon oranını yüzde 83,45 olarak açıklamıştı. Fiyat artışının en yüksek olduğu ana grup, ulaştırmanın ardından gıda ve alkolsüz içkiler olmuştu.BirGün

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA