SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

BİRLEŞİK METAL-İŞ | Asgari ücret sonrası fiyatlar artmasın

Bu haber 08 Aralık 2022 - 16:24 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.
BİRLEŞİK METAL-İŞ | Asgari ücret sonrası fiyatlar artmasın

BİRLEŞİK METAL-İŞ  | Asgari ücret sonrası fiyatlar artmasın

.

Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın, “Asgari ücret zammının ardından hayat pahalılığının yükselmemesi gerekiyor” dedi.

Ekonomik kriz derinleşirken bir yandan da asgari ücret tartışmaları sürüyor. Geçen yıl hükümetin asgari ücreti iki kez arttırmak zorunda kaldığını hatırlatan Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın, “Alınan ekonomik kararlar çerçevesinde yapılan zamların hiçbir şeyi ifade etmediği görüldü.

Geçtiğimiz yılsonunda DİSK asgari ücretin net 5.200 lira olması gerektiğini söylemişti. Bazı çevrelere çok uç gelmişti. Daha sonra yapılan değerlendirmeler ve ara zam ile dediğimiz ücrete çıkarmış oldular.

Tabii özellikle vergi dilimleriyle ilgili bir düzenleme yapılmaması, enflasyonun sürekli artması, alım gücünün düşmesi fabrikalarda işçileri çok zor durumda bırakıyor. Tabii biz de bu konuyla ilgili zaman zaman etkinlikler yaparak, toplumsal tepkiler göstererek bunu dile getirmeye çalışıyoruz.

Bugüne kadar özellikle vergi dilimiyle ilgili bir gelişme olmaması da bizim açımızdan üzüntü verici durum” dedi.

‘ALIM GÜCÜ DÜŞMESİN’

Asgari Ücret Komisyonunun yapısını da eleştiren Aydın, “Türk-İş, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve hükümetin katıldığı toplantılar yapılarak asgari ücret belirlenecek.

Türk-İş başkanının yalnız katılması, diğer konfederasyonların burada olmaması, Hükümetin işverenlerle birlikte hareket etmesi sendikacıları orada zayıf duruma sokuyor. Oylama yapıldığı zaman da işverenin ve hükümetin dediği oluyor.

Burada tabii Türk-İş başkanı tarafından talihsiz olarak bir açıklama yapıldı. Daha sonra açıklamasını düzeltmeye çalışsa da bunu doğru bulmadığımızı da belirtmek istiyoruz” dedi.

DİSK’in asgari ücret talebini de hatırlatan Aydın, “Konfederasyonumuzun asgari ücret için 13.200 lira olması gerektiğini belirten açıklaması var. Bilimsel bir hesaplama yapıldı. Ekonominin geldiği durum, alım gücünün düşmesi ortada.

Asgari ücret 13.200 lira olduğunda da özellikle toplu sözleşme yaptığımız fabrikalarda da birtakım taleplerin olacağını görüyoruz. Oralarda da birtakım düzenlemelerin yapılması gerektiğine de inanıyoruz.

Burada önemli olan asgari ücretin artmasının ardından hayat pahalılığının yükselmemesi, yani alım gücünün düşmemesi. Bunun için de hükümetin, karar vericilerin bu konuyla ilgili çalışmalar yapmasını öneriyoruz” diye konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA