SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

BİLİM KURULU ÜYESİ YAVUZ’DAN ‘ESNAF’ AÇIKLAMASI: BAZI EŞİK DEĞERLER VAR

Bu haber 15 Şubat 2021 - 15:55 'de eklendi ve 112 views kez görüntülendi.
BİLİM KURULU ÜYESİ YAVUZ’DAN ‘ESNAF’ AÇIKLAMASI: BAZI EŞİK DEĞERLER VAR

BİLİM KURULU ÜYESİ YAVUZ’DAN ‘ESNAF’ AÇIKLAMASI: BAZI EŞİK DEĞERLER VAR

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, salgına ve kısıtlamaların gevşetilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Önlemler şu andan itibaren gevşetilmeye başlarsa martta herkesin beklediği bir 3’üncü dalga var” dedi. Yavuz ayrıca, restoran ve kafe gibi işletmelerin açılması konusunda ise “Esnafın açılması açılmaması kararını bizler vermiyoruz. Koşullara bağlı, açılmaların olabilmesi için belli eşik değerler vardır” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, coronavirüsle mücadelede kısıtlamaların gevşetilmesi tartışmalarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu ve önlemlerin gevşetilmesi durumunda mart ayında pandemide 3’üncü dalganın uzak olmadığını söyledi.

İHA’ya konuşan Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, restoran, kafe gibi alanların kapalı olmasına ilişkin şunları dile getirdi:

“Şu anda toplumsal hareketliliğin artmaması gerekiyor maalesef. Esnafın açılması açılmaması kararını bizler vermiyoruz. Koşullara bağlı, açılmaların olabilmesi için belli eşik değerler vardır. O değerlerin altına düşerse hem okulların açılması, hem sosyal hareketliliğin sağlanması için gerekli koşullar sağlanmış olur. O oranlardan önce açıldığı zaman bu enfeksiyonlar hızla eski seviyelerine dönebileceği için önerilmez. Kapalı ortamda hiçbir koşulda maskeyi çıkartmak uygun değil. Kesinlikle bir an için bile olsa çıkmaması gerekiyor. Maskeyi doğru kullanırsak korunuruz. Her olayda hemen çift kullanın, N-95 kullanın bunlar kanıtı olan şeyler değil.”

Yavuz, maske konusunda uyarılarına devam ederek, “Çok sıkıldım gerçekten maske kullanımından ama şu şımarıklığı yapabilecek bir durumumuz yok, artık sıkıldık yapmayalım. Sıkıldık ama yapmak zorundayız. Şu anda yapabileceğimiz şey mevcut önlemleri devam ettirmek, önerilere harfiyle uymak ve durumu takip etmek” ifadelerini kullandı.

‘SALGIN İÇİN İKİ YIL, ÇOK UZUN BİR SÜRE DEĞİL’

Normalleşme ve aşılamaya ilişkin konuşan Yavuz, şu andan itibaren kısıtlamaların gevşetilmesinin mart ayında 3’üncü dalgaya yol açabileceğini belirtti. Yavuz, herkese aşı olması tavsiyesinde bulunarak şunları kaydetti:

“Durum iyi giderse açılma yönünde, durum kötü gider değerler artış gösterirse o zaman da kapanma göstermek zorundasınız. Bu şekilde devam edersek durumun iyi gideceğini ve bizim açılabileceğimizi tahmin ediyorum. Ama eğer ki bu önlemler şu andan itibaren gevşetilmeye başlarsa o zaman martta herkesin beklediği bir 3. dalga var biliyorsunuz. Öyle bir şey de çok uzak olmaz, şu aşamada çok kritik, biraz daha sabırlı olmalıyız. Kasımdan sonra halkın önlemleri iyi aldığını görüyorum. Salgın için bir yıl, iki yıl çok uzun bir süre değil. Aşıları da elde edebilirsek önümüzdeki yıl daha güzel günlerimiz olabilir diye ümit ediyorum. Hakkı gelen herkesin hiç vakit kaybetmeden aşı olmasını tavsiye ediyorum.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA