SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

BİLİM KURULU ÜYESİ ÖZLÜ: Aşı yaptırmayanlar büyük risk altında

Bu haber 27 Kasım 2021 - 15:30 'de eklendi ve 95 views kez görüntülendi.
BİLİM KURULU ÜYESİ ÖZLÜ: Aşı yaptırmayanlar büyük risk altında

BİLİM KURULU ÜYESİ ÖZLÜ: Aşı yaptırmayanlar büyük risk altında

Sağlık Bakanlığı Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, aşı yaptırmayan ve tamamlamayanların büyük risk altında olduğunu belirterek, “Dikkatli olacağız. Bu süreç biraz daha böyle devam edecek gibi görünüyor. İnşallah en kısa zamanda bu tünelden çıkar ve normal hayata döneriz” dedi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, coronavirüs salgınına karşı aşı yaptıranların, aşı olmayanlara göre hastalık sürecini daha kolay atlattığını söyledi.

Özlü, “Coronavirüs aşısı yaptırmayan ve aşılarını tamamlamayan kişiler virüse karşı riskli ve savunmasız durumda. Yapılan çalışmalar 6 ay geçtikten sonra bağışıklıkta azalma olduğunu ve hatırlatma dozuna ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Herkesin aşılarını tam doz haline getirmesinde yarar var. Aşı yaptırmamış olanların riskleri çok büyük” dedi.

“AŞI OLANLARDA ÖLÜMLER ÇOK DÜŞÜK”

Kendi hastasından verdiği örnekle coronavirüs aşısı olan ve aşı olmayan kişilerin sağlık durumunu kıyaslayan Prof. Dr. Özlü, şunları söyledi:

“Geçen gün bir hastamın kendisi eşi ve çocuğu aşılı. Kendileri çok hafif atlattılar, bir sorun olmadı. Fakat ağabeyi ile ağabeyinin eşi hastalanmış ve oldukça ağır hastalanmışlar. Ağabeyinin eşi, yoğun bakımda mekanik vantilatöre bağlı. Çünkü ikisi de aşısız.

Onları bir türlü aşı olmayı kabul etmemişler. ‘Biz aşı olduk ama onlara aşı yaptıramadık’ dedi. Bu bir dram. Maalesef bu tür durumlarla karşılaşıyoruz. Aşı olanlar da tabi hastalanabiliyor ama hastalansa bile ağır hastalık, yoğun bakıma yatış ile ölümler, aşı olanlarda çok düşük oluyor ya da olmuyor.”

“SÜREÇ BÖYLE DEVAM EDECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR”

Prof. Dr. Özlü, salgın karşısında coronavirüs aşılarının güvenilir olduğunu söyleyerek, çevresindekilere aşı olmaları yönünde tavsiyelerde bulunduğunu aktardı.

Aşıların güvenli ve etkili olduğunu belirten Özlü, “Etkili olmasa kendime, eşime dostuma yaptırmam. Aşılarla ilgili yeterli bilimsel kanıt var. Elbette hiç kimse durup dururken aşı olmak istemez ama bir salgın ve tehlike var. Hastalığa yakalanıp zarar görme olasılığı, aşının olası zararlarına göre çok çok yüksek. Onun için aşıyı severek olmak lazım” ifadelerini kullandı.

“Aşı dışında da kalabalıklara çok gitmemek, kapalı alanlarda çok bulunmamak, kapalı alandaysak maskemizi mutlaka kullanmak da önem arz ediyor” diyen Özlü, “Dikkatli olacağız. Bu süreç biraz daha böyle devam edecek gibi görünüyor. İnşallah en kısa zamanda bu tünelden çıkar ve normal hayata döneriz” uyarısı yaptı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA