SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

BİLİM İNSANLARINDAN YAŞLILARA CORONAVİRÜS UYARISI: Çok dikkat edin!

Bu haber 19 Mart 2021 - 16:03 'de eklendi ve 172 views kez görüntülendi.
BİLİM İNSANLARINDAN YAŞLILARA CORONAVİRÜS UYARISI: Çok dikkat edin!

BİLİM İNSANLARINDAN YAŞLILARA CORONAVİRÜS UYARISI: Çok dikkat edin!

Danimarka’da yapılan bir araştırma coronavirüsü yenen kişilerin tekrar hastalanma oranını inceledi. Uzmanlar 65 yaşın üzerindekilerin tekrar Covid-19’a yakalanma ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu verilerle ortaya koydu.

Dünya çapında 121 milyondan fazla insana bulaşan coronavirüsü salgınıyla ilgili çarpıcı bir araştırma Danimarka’da yapıldı.

Danimarka’daki Statens Serum Institut’te gerçekleştirilen araştırmada bilim insanları coronavirüsü bulaştıktan sonra iyileşen kişilerin hastalığa karşı bağışıklığını ve ne kadar süre bedenin koruma sağladığını inceledi. Uzmanlar, özellikle 65 yaşın üzerindeki kişilerin ikinci kez coronavirüsüne maruz kalmasının ise gençlere göre çok daha yüksek olduğunu açıkladı.

Dünyanın önde gelen hakemli tıp dergilerinden Lancet’te yayınlanan araştırmada, coronavirüsünü yenmeyi başaran 65 yaşın altındaki insanların en az 6 ay boyunca yüzde 80 oranında bağışıklık sağladığı belirlendi. Fakat uzmanlara göre 65 yaşın üzerindekilerde bu koruma oranı yüzde 47 seviyelerinde.

GENÇLERDE DÜŞÜK, YAŞLILARDA YÜKSEK

Araştırmayı yürüten Dr. Steen Ethelberg, “Araştırmamız, genç ve kronik rahatsızlığı olmayanlarda ikinci kez Covid-19’a yakalanma ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor fakat yaşlılara tekrar Covid-19 bulaşma ihtimali oldukça yüksek” dedi.

2020 yılı içerisinde 4 milyondan fazla insanın coronavirüsü testi yaptırdığı ülkede bilim insanları, salgının ilk dalgası olan Mart-Mayıs aylarında test olanlarla ikinci dalgası olan Eylül-Aralık aylarında coronavirüsü testi olanların sonuçlarını inceleyerek bir analiz çıkardı. Araştırmayı yürüten Dr. Ethelberg, “Bu araştırma salgın süresince yaşlılara ne kadar önem verilmesi gerektiğini gözler önüne seriyor. Ağır semptomu yaşayanlar ve yaşamını yitirenler ağırlıklı olarak 65 yaş üzeri grupta yer alıyor” dedi.

Uzmanlar, corona virüsünü yenmeyi başarmış olan yaşlılara da bir an önce aşı yapılması gerektiğini savundu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA