SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AYNI RUHLA YENİDEN YOLA ÇIKMAK! | Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

Bu haber 19 Mayıs 2022 - 4:29 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.
AYNI RUHLA YENİDEN YOLA ÇIKMAK! | Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

AYNI RUHLA YENİDEN YOLA ÇIKMAK! | Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

.

Bağımsızlığa atılan adımın 103. Yıldönümü…

103 yıl sonra aydınlar, emekçiler, gençler yaşamak istedikleri özgür, eşit ülke uğruna mücadeleye girmekten kaçacak mı?

Bugün yeniden bir yolculuğa çıkılacaksa devrimci demokratik bir ülkeyi kazanma yolculuğu olmalı.

“1919 senesi Mayıs’ının 19. günü Samsun’a çıktım.”

Nutuk eserine Mustafa Kemal Atatürk bu sözlerle başlar.

Kendi siyasi yolculuğunun da ülkenin kurtuluş yolculuğunun da aynı tarihe denk geldiğini ifade eder aslında.

Nesnel olarak da baktığımızda Mustafa Kemal ve arkadaşlarının işgale karşı İstanbul’da yürütmekte olduğu gizli istişare, örgütlenme ve toplantılar ancak 19 Mayıs 1919 sonrasında onun Anadolu’ya askeri bir görevle geçmesiyle bir sonuca ulaşabilmiştir.

O güne kadar elbette anlık bir takım direnişler ülkenin çeşitli yerlerinde gerçekleşmişt. Ancak pek çok tarihçinin hemfikir olduğu nokta, bu direnişlerin işgalcilerin halka ettiği zulüm karşısında verilen anlık ve örgütsüz tepkiler olduğudur.

19 Mayıs 1919 sonrası ise Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri ile hem Kurtuluş Savaşı’nın örgütlenmesi hem de ulus egemenliğine giden çizginin netleşmesi söz konusu.

Nitekim 21-22 Haziran’daki Amasya Genelgesi’nde “MİLLETİN BAĞIMSIZLIĞINI, YİNE MİLLETİN AZİM VE KARARI KURTARACAKTIR” sözleri aslında bugüne kadar tebaa görülmüş bir ulusun kendi geleceğini kendisinin eline alacağı yeni bir yönelimin de ifadesiydi.

19 Mayıs kutlu olsun: YAŞASIN BAĞIMSIZLIK!

Evet, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının emperyalist işgale karşı başlattığı bağımsızlık yürüyüşünün üzerinden 103 yıl geçti. Şimdi yeniden yürüyüş zamanı; Bu yürüyüş bir kez daha öğretecek, özgürleştirecek ve kazandıracak.

Antiemperyalist mücadelenin başarıya ulaşmasının ardından, iktidarın babadan oğula geçtiği monarşi düzeninin yerine, modern, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

Ülkenin üzerine bir karabasan gibi çöken Saray rejiminin artan baskıları altında bir 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’na daha giriliyor.

Cumhuriyetin tüm değerlerini yok eden, her alanda büyük bir yıkıma yol açan ülkeyi gençler, çocuklar, kadınlar başta olmak üzere her kesim için ağır sıkıntıya çevirmiş durumda.

Ülke bir kez daha uçurumun kenarında. İktidarın yarattığı zifiri karanlığı sonlandıracak şey, 103 yıl önce olduğu gibi yeni bir yürüyüşe cüret etmekten geçiyor.

Şimdi eşitlik, özgülük, barış ve adalet temelinde yeniden kurulacak ülke için yollara düşme zamanı. Anadolu’nun binlerce yıllık ilerici ve devrimci birikimi ışığımızdır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!BirGün

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA