SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AŞIDAKİ KRİZ ÇÖZÜLEMEDİ | Tetanoz ve Hepatit-B aşılarında sorunlar yaşıyoruz

Bu haber 27 Mayıs 2023 - 13:10 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.
AŞIDAKİ KRİZ ÇÖZÜLEMEDİ | Tetanoz ve Hepatit-B aşılarında sorunlar yaşıyoruz

AŞIDAKİ KRİZ ÇÖZÜLEMEDİ | Tetanoz ve Hepatit-B aşılarında sorunlar yaşıyoruz

.

Ülkedeki ASM’lerde son 6 aydır tetanoz ve Hepatit-B aşılarının bulunmasında sorun yaşanıyor. Hekimler, bu problemin bir an önce çözülmesi gerektiğini söylüyor.

Pek çok Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM) Hepatit-B ve tenanoz aşılarının bulunamadığı belirtildi. Hekimler, 6 aya yakın süredir aşılara ulaşamadıklarını vurgulayarak,  Sağlık Bakanlığı’nın sorunu çözmesi gerektiğini söyledi.

Ülke genelindeki pek çok ASM’de her iki aşının bulunmasına ilişkin bir süredir sorunlar yaşanıyor.

EKSİK DOZ TAMAMLANMALI

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, aşılarla ilgili sorunun aylardır sürdüğünü belirterek “Bir haftadır sınırlı sayıda aşı gelmeye başladı. ‘Benim aşı vaktim geldi, gidip aşımı olayım’ derseniz aşınızı bulamayabilirsiniz” uyarısını yaptı.

Sorunun 6 aya yakın zamandır sürdüğünü anımsatan Dr. Kırımlı “Örneğin biz 7 birimli bir aile sağlığı merkeziyiz ve aşağı yukarı 30.000 nüfusa bakıyoruz.

Bir süredir genellikle 5-10 aşı geliyordu. İlk kez geçen hafta 40 tane geldi. Epeydir kimseyi aşılayamıyorduk. Gelen aşılarla öncelikle hamile, çocuk gibi grupların aşılamalarını yapıyoruz. Geçen haftaya kadar bu sorun daha da derindi” diye konuştu. Kırımlı, şöyle devam etti:

“Haftaya aşı gelecek mi gelmeyecek mi bunu bilmiyoruz. O yüzden hamile, çocuk gibi gruplara aşıda öncelik veriyoruz. Sağlık Bakanlığı tetanoz aşılarını bir firmaya ürettiriyordu, kasım ayında o firmada bir kriz çıktı, artık aşıyı üretmiyor. Ürettikleri aşıları da geri çektiler.

 Ayrıca Hepatit B aşısı da yok. Bu aşılar aynı zamanda çocuklara da yapılıyor. Bir süre önce de çocuk felci ve verem aşıları da yoktu. Onlardaki problem çözüldü, şuan tetanoz ve Hepatit B aşılarında sorunlar yaşıyoruz.

Eksik doz aşılar bir an önce tamamlanmalı. Eksik dozlu olan birey bir kaza geçirirse, çivi gibi bir madde batarsa ciddi sağlık sorunu yaşanır ve bu bir risktir.

Bu nedenle bir an önce tamamlanması açısından aşı teminindeki sorunların çözülmesi gerek.

Deprem sırasında da tetanoz aşısı yoktu, bizlerdeki aşıları deprem bölgesine gönderdiler ama bölgede de aşılarda da yine sıkıntı vardı. 6 aydır aşı yok ve iyice problem olmaya başladı. O kadar uzun zamandır aşı yok, ne yapacağımızı da bilmiyoruz. ASM’ye gelen insanları ‘Aşı yok. Biz sizi çağıracağız’  diyoruz ve çağıracağımız insan sayısı da giderek artıyor.”

ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Urfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan ise şunları söyledi: “Özellikle tetanoz aşısında problem var.

Geçen hafta aşı bazı ASM’lere verilmiş ve ‘Haftaya veremeyeceğiz, şuan da elimizde bu kadar kaldı’ demişler. Aşı sorunu aylardır var, ara ara geliyor, sonra biraz bir rahatlama oluyor gibi ardından yeniden aşı bulamıyoruz.

Eksik doz aşılar sıkıntı. Gebeler, özellikle tetanoz olursa ölümcül oluyor. Tetanoz 13 yaş çocuklara yapılıyor. Onlarda eksiklik olursa tetanoz ölümcül olabilir.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA