SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ASGARİ ÜCRETLİ ARTAN GIDA FİYATLARI KARŞISINDA YÜZDE 6,2 DAHA FAKİRLEŞTİ

Bu haber 15 Eylül 2021 - 21:23 'de eklendi ve 87 views kez görüntülendi.
ASGARİ ÜCRETLİ ARTAN GIDA FİYATLARI KARŞISINDA YÜZDE 6,2 DAHA FAKİRLEŞTİ

ASGARİ ÜCRETLİ ARTAN GIDA FİYATLARI KARŞISINDA YÜZDE 6,2 DAHA FAKİRLEŞTİ

Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM) verilerine göre, 2021 Eylül itibarıyla asgari ücretlinin alım gücü artan gıda fiyatları karşısında yüzde 6,2 azaldı. Alım gücünün en çok katı ve sıvı yağ ile sebzede düştüğü belirtildi.

Ağustos ayında resmi enflasyonun bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,3 artarken, gıda enflasyonunun yüzde 29,8 olduğunun anımsatıldığı raporda, “Asgari ücretli geçtiğimiz yılın aynı ayına göre gıda karşısında alım gücünü reel olarak yaklaşık yüzde 6,2 oranında kaybetti” denildi.

Raporda, “Bugün asgari ücretin, geçen yılki kadar katı ve sıvı yağ alınabilmesi için 3.422 lira, sebze alabilmek için 3.150 lira, süt ve süt ürünleri alabilmek için 3.096 lira, et alabilmek için 30.14 TL lira olması gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün “İşçilerle Buluşma” programında yaptığı konuşmada, iktidara geldikleri 2002’den bu yana milli gelirin Türk Lirası olarak 11 kat, asgari ücretin de 16 kata yakın artmasıyla övünmüştü.

ALIM GÜCÜ EN ÇOK YAĞ VE SEBZEDE DÜŞTÜ

BİSAM’ın, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, en fazla alım gücü kaybı yüzde 17,4 ile en çok sıvı ve katı yağda düştü. Sebzelerde alım gücü kaybı yüzde 10,3’e ulaştı.

Raporda, asgari ücretlinin geçen yılın aynı ayına göre süt, peynir ve yumurta grubundaki alım gücü kaybının yüzde 8,7 olurken, bu oranın ette yüzde 6,3, meyvede yüzde 3,6, ekmek ve tahıl ürünlerinde ise yüzde 1,7 olduğu belirtildi.

Raporda, “En çok alım gücü kaybı yaşanan gıda ürünleri için asgari ücretlinin geçen sene Ağustos ayındaki alım gücüne ulaşması için ciddi farklar söz konusudur.

Örneğin salatalık fiyatlarında yaşanan artış karşısında alım gücünü yaklaşık yarı yarıya yitiren asgari ücretlinin (aylık gelir 2800 TL) geliri ile geçtiğimiz seneki kadar salatalık alabilmesi için ücreti 5.314 lira olmalıdır” denildi.

Bu tutarın kabakta 4.358 lira, şeftalide 4.213 lira, taze fasulyede 3.916 lira, tavukta 3.812 lira, ay çiçek yağında ise 3.714 lira olduğu ifade edildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA