SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

“ASGARİ ÜCRET RESMİYETTE 3.800 TL OLACAK”

Bu haber 18 Aralık 2021 - 21:25 'de eklendi ve 101 views kez görüntülendi.
“ASGARİ ÜCRET RESMİYETTE 3.800 TL OLACAK”

“ASGARİ ÜCRET RESMİYETTE 3.800 TL OLACAK”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre 14,3 milyon işçi var. İşçilerin önemli bir bölümü özel sektörde çalışıyor.

Sendikalaşma ise çok düşük. 14,3 milyon işçiden sadece 2,1 milyonu sendikalı. Toplusözleşme olmayan işyerlerinde ücretler çok düşük. Çoğunlukla da asgari ücret seviyesinde. Net asgari ücret 2.825 lira.

*

Türk-İş’in yaptığı ve genel kabul gören açlık-yoksulluk sınırı araştırmasına göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2.865 lira. Yani asgari ücret açlık sınırının altında. Bunu yoksulluk sınırı olan 9.332 lira ile karşılaştırabilmek ise olanaksız.

Asgari ücretlerin büyük bir bölümüm özel sektörde çalışıyor.

“Devlet, işçiden aldığı yüzde 15’lik gelir vergisinden vazgeçip bunu işçiye asgari ücret zammı gibi ödeyerek, patrona aylık 450 TL’lik kıyak yapmaktadır” dedi.

“Asgari ücrete şu kadar zam yaptık diye gürültü yapılsa da resmiyette asgari ücret 3.800 TL olacaktır”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 4.253 liralık asgari ücrete ilişkin vergi ayrıntısına dikkati çekti.

“Patronlar ve iktidarı asgari ücreti yüzde 50 zamla 4.250 TL yaptık diye övünürken gerçekte asgari ücret patronlar için 3.800 TL’de kalmaktadır”

“Ki, burada kıdem tazminatının da 3.800 TL’den hesaplanacağı anlaşılmaktadır!”

“Asgari ücrete şu kadar zam yaptık diye gürültü yapılsa da resmiyette asgari ücret 3.800 TL olacaktır”

Evrensel gazetesinin yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Devlet, işçiden aldığı yüzde 15’lik gelir vergisinden vazgeçip bunu işçiye asgari ücret zammı gibi ödeyerek, patrona aylık 450 TL’lik kıyak yapmaktadır.

Yani, işçinin artık değerden aldığı payından, yani ücretinden kesilen vergiyi, sanki patron artık değerden el koyduğu kârından ödüyormuş gibi göstererek asgari ücrete eklemektedir.

Böylece patronlar ve iktidarı asgari ücreti yüzde 50 zamla 4.250 TL yaptık diye övünürken gerçekte asgari ücret işçiyi çalıştıran patronlar için 3.800 TL’de kalmaktadır. Ki, burada kıdem tazminatının da 3.800 TL’den hesaplanacağı anlaşılmaktadır!

Çünkü asgari ücrete şu kadar zam yaptık diye gürültü yapılsa da resmiyette asgari ücret 3.800 TL olacaktır. Yani iktidar, işçiye patronlar adına hazineden 450 TL kıyak yapıyor.

Demek ki, Saray’da yapılan toplantıda TİSK başkanının Çalışma Bakanı Cumhurbaşkanına teşekkür ederken gösterdiği nezaket boşuna değilmiş!” Birgün

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA