SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ASGARİ ÜCRET ORTALAMA ÜCRET OLDU: İşimize, ekmeğimize sahip çıkmak için örgütleniyoruz.

Bu haber 12 Kasım 2022 - 18:20 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.
ASGARİ ÜCRET ORTALAMA ÜCRET OLDU: İşimize, ekmeğimize sahip çıkmak için örgütleniyoruz.

ASGARİ ÜCRET ORTALAMA ÜCRET OLDU: İşimize, ekmeğimize sahip çıkmak için örgütleniyoruz.

.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Türkiye’nin asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtarılması lazım. Açlık sınırının altında bir asgari ücretin mutlaka insanca yaşanacak düzeye çıkartılması lazım.” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) düzenlediği basın toplantısında bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, Konfederasyonun yoğun bir örgütlenme süreci içerisinde bulunduğunu belirtti.

Çerkezoğlu, DİSK’in Türkiye’nin dört bir yanında temsilcileriyle bir örgütlenme yürüttüğüne değinerek, şöyle devam etti:

DİSK’in Doğu Karadenizi kapsayan 2 günlük programı hakkında bilgi veren Genel Başkan Çerkezoğlu, “DİSK heyeti olarak Trabzon, Rize, Artvin’i kapsayan Doğu Karadeniz Programı için geldik. 

Bizim için çok önemli olan bölge örgütlenmeleri, bölgelerde DİSK’e bağlı farklı iş kolundaki sendikaların çalışmaları son derece önemlidir.

Yarın saat 11:00’de Doğu Karadeniz Bölge Temsilciler Kurulu Toplantısını yapacağız.  İçinden geçtiğimiz süreci konuşacağız…  Rize’de Çaykur İşçileri ile bir basın toplantısı yapacağız.  ÇAYKUR’da mevsimlik çalışan işçi arkadaşlarımızın kadro haklarını ve bu konudaki taleplerini kamuoyuyla paylaşacağız.

“Türkiye ekonomisi çok ciddi krizin içine girdi. Pandemi ile bu tablo daha da ağırlaştı. Türkiye ekonomisinin yaşadığı bu olumsuz tablo bir tesadüf değil. Ekonomik kurmayların sadece iş bilmezliği, beceriksizliği değil. 20 yıldır ülkeyi yöneten siyasi iktidarın politikalarının tercihlerinin sonuçlarını yaşıyoruz.

Evet, Türkiye ekonomisi büyüyor. Bizim alın terimizle büyüyor. Türkiye ekonomisi 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüdü ama bu büyüme nasıl paylaşılmış, ürettiğimiz değer nasıl paylaşılmış diye baktığımızda gelir adaletsizliğinin olağanüstü arttığını görüyoruz.

Şu an Türkiye’de yaşadığımız en önemli mesele bölüşüm sorunu. Ürettiğimiz değerin bölüşümünde olağanüstü adaletsizlik var. Bu süreç aslında temel politikalarının sonucu.”

Aralık ayında asgari ücretin konuşulacağını hatırlatan Çerkezoğlu, “Dünyanın hiç bir ülkesinde asgari ücret bu kadar konuşulmaz. Yani asgari ücretle çalışanların oranı birçok toplumda yüzde 2-3-5’tir. Türkiye’de asgari ücret ortalama bir ücret. Bu oran yüzde 50’yi aşmış durumda.

Biz aslında asgari ücreti konuşurken ortalama ücreti konuşuyoruz. Asgari ücreti konuşurken aslında devletin toplumla yaptığı en büyük sözleşmeyi konuşuyoruz. O yüzden son derece önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Çerkezoğlu, asgari ücretin DİSK’in de çalışmalarıyla ilk defa bu yıl iki kez güncellendiğini ifade ederek, “Fakat asgari ücretin alım gücü olağanüstü düştü. Alım gücü son derece önemli. Türkiye’nin asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtarılması lazım. Açlık sınırının altında bir asgari ücretin mutlaka insanca yaşanacak düzeye çıkartılması lazım.” dedi.

Türkiye’de emekli olmanın zorlaştığını savunan Çerkezoğlu, “Bugün Türkiye’de bir taraftan emekli olmak zorlaştı. Ayrıca EYT diye mağduriyet ortaya çıktı. Bu soruna nasıl çözüm getireceklerini sır gibi saklıyorlar. Oysa bu tür düzenlemeler çalışma hayatına dair düzenlemelerde mutlaka müzakere esastır. Biz özellikle EYT konusunda bu kadar ciddi bir konuda siyasi iktidarı müzakereye çağırıyoruz. Anayasamızda var olan sosyal diyalog mekanizmalarını işletmeye çağırıyoruz.” ifadesini kullandı.61saat

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA