SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ANKARA VE KUŞADASI’NDA EYLEM: Elektrik fiyatlarındaki artışlar kabul edilemez, zamlar geri alınsın

Bu haber 26 Şubat 2022 - 16:14 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.
ANKARA VE KUŞADASI’NDA EYLEM: Elektrik fiyatlarındaki artışlar kabul edilemez, zamlar geri alınsın

ANKARA VE KUŞADASI’NDA EYLEM: Elektrik fiyatlarındaki artışlar kabul edilemez, zamlar geri alınsın

.

Elektrik zamlarına karşı eylemler sürüyor. Ankara ve Kuşadası’nda yurttaşlar zamların geri alınmasını, enerji tüketim bedelinde gizlenen haksız bedellerin iptal edilmesini istedi.

Zamların geri alınması talebiyle Ankara’da eylem yapıldı

Tüketici Hakları Derneği’nin çağrısıyla Ankara’da elektrik zamlarına karşı yapılan eylemde, zamların geri alınması ve elektrik üretim ve dağıtım firmalarının kamulaştırılması istendi.

Kuşadası Kent Dayanışması bileşenleri DE AYDEM önünde yaptıkları eylemde vatandaşlar elektrik faturalarını ödeyemediklerini belirterek insanca yaşamak için zammın geri alınmasını istedi.

ANKARA | HALK ELEKTRİK ZAMMINA VE FİYATINA MAHKUM EDİLDİ

Ankara’da zamlara karşı siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinin de desteği ile eylem yapıldı. “Zam, zulüm, işkence, işte AKP”, “Zamlara çözüm kamulaştırma” sloganlarının atıldığı eylem, polis tarafından engellenmek istendi. Sakaraya Caddesi’nde eyleme izin verilmemesi nedeniyle, eylem Adakale Sokak’ta yapıldı.

Elektriğin en temel kamusal hizmetlerden ve temel gereksinim olduğu belirten Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, “Yüksek elektrik zammından dolayı yoksul ve dar gelirli emekçilerin evlerindeki cihazları çalıştıramamaktadır.

Pahalı elektrik yoksul, işsiz ve çaresiz vatandaşların çocuklarının akşamları evde ders çalışmalarında ve bilgisayar kullanmalarında kısıtlayıcı etki yapmaktadır.

Solunum cihazına bağlı olarak yaşamak zorunda kalan yüzbinlerce dar gelirli vatandaş zor durumda bırakılmıştır. Özel elektrik üretim ve dağıtım firmaları elektrikteki kayıp ve kaçakları giderme taahhütlerini yerine getirmemiş ve yüksek kâr anlayışları belirleyici olmuştur.

Bu nedenle toplumun tüm kesimlerini yüksek elektrik zammına ve fiyatına mahkum etmişlerdir. Elektrikte kayıp kaçak oranı hala yüzde 15-16 dolayındadır” dedi.

Faturalarda yer alan enerji tüketim bedeli içine gizlenen ve elektrik tüketenlerin sorumlu olmadıkları kayıp kaçak bedelini, dağıtım bedelini, iletişim bedelini, perakende satış hizmet bedelini, sayaç okuma bedelini halkın sırtına yüklendiğini söyleyen Çakar, faturada gizlenen ve KDV’si de alınan bu bedellerin önemli bir miktar oluşturduğunu vurguladı.

Elektriğin yaklaşık yüzde 50’sinin ithal doğalgaz ve ithal kömürden üretildiğine dikkat çeken Çakar, elektrik üretiminin güneşe, rüzgara, suya ve diğer yenilenebilir yerli kaynaklara dayalı olması halinde maliyetlerin düşebileceğini dile getirdi. Elektrik zamları ve kademelendirmenin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Çakar, taleplerini şöyle sıraladı:

“Özel elektrik üretim ve dağıtım firmaları acilen kamulaştırılsın. Elektrikte yüzde 18 KDV yüzde 1’e indirilsin.

Dar gelirli, yoksul ve geliri olmayan haneler 230 kwh elektrik ücretsiz verilsin.

Elektrik faturalarındaki enerji tüketim bedelinde gizlenen haksız bedeller iptal edilsin.” (Ankara/EVRENSEL)

Reklam

KUŞADASI | “ZAMLAR GERİ ALINMALI”

Kuşadası Kent Dayanışması bileşenleri tarafından örgütlenen, AYDEM önünde eylem yaptı. Eylemde söz alan yurttaşlar elektrik faturalarını ödeyemediğini ve insanca yaşamak için zammın geri alınmasını istediler.

Çorum’da zamların geri alınması talebiyle eylem yapıldı

Açıklamada elektrik zammının sadece hane halkını değil aynı zamanda sanayi, tarım ve esnaf alanını da etkilediği belirtilerek talepler sıralandı:

Elektrik fiyatlarındaki artışlar fahiştir, kabul edilemez. Zamlar geri alınmalıdır.

Elektrikte konutlar için düşük tarife sınırı aylık 230 kWh`a yükseltilmelidir.

Konutlarda elektrik, doğalgaz ve suda KDV oranı yüzde 1`e düşürülmelidir.

Maddi imkansızlık nedeni ile faturalarını ödeyemeyenlerin elektrik, gaz ve suyu kesilmemeli, kamu kaynaklarından sağlanacak desteklerle,

Yurttaşların karanlıkta, soğukta ve susuz kalmaları önlenmelidir.

Hızla artan fiyatlar karşısında düşük ücretleri de hızla gerileyen çalışan ve emeklilerin gelirleri insanca yaşamalarına imkan verecek düzeye

yükseltilmelidir. Evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA