SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AKÇAABAT VE ORTAHİSAR CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİNDEN AÇIKLAMA: Yoksa bu yol, Pulathane Bulvarı ile Ortahisar Kanuni Bulvarı bağlantı yolu mudur?

Bu haber 08 Temmuz 2021 - 20:07 'de eklendi ve 270 views kez görüntülendi.
AKÇAABAT VE ORTAHİSAR CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİNDEN AÇIKLAMA: Yoksa bu yol, Pulathane Bulvarı ile Ortahisar Kanuni Bulvarı bağlantı yolu mudur?

AKÇAABAT VE ORTAHİSAR CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİNDEN AÇIKLAMA: Yoksa bu yol, Pulathane Bulvarı ile Ortahisar Kanuni Bulvarı bağlantı yolu mudur?

Trabzon, Ortahisar ve Akçaabat CHP’li Meclis üyelerinden Güney Çevre Yolu ile ilgili sorular geldi.

Ocak açıklama yapan CHP Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu ile CHP Akçaabat Belediye Meclis Üyesi Tuncay Demirci, Güney Çevre Yolu olarak yapılacağı lanse edilen yolla ilgili “Yoksa bu yol Akçaabat Pulathane Bulvarı ile Ortahisar Kanuni Bulvarı bağlantı yolumudur?” sorusunu sordu.

Her ikisi de inşaat mühendisi olan Zorlu ve Demirci, “ Büyükşehir Belediye Başkanı sn. Murat Zorluoğlu sürpriz bir şekilde Güney Çevre Yolunun 1. Kısmının (etap) ihale edildiğini açıkladı. Sürpriz olan bu haber bazı açıklamalara muhtaçtır. Dolayısıyla bu sorulara verilecek cevaplar sonunda işin ne kadar doğru ve hakkaniyetle ihale edildiğini halkımız anlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“Öncelikle Güney Çevre Yoluna karşı olmadığımızı ve desteklediğimizi belirtmek isteriz.” şeklinde devam eden açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Proje ihalesi yapıldı mı? Yapıldıysa, daha önce Darıca beldesinden başlanacağı açıklamaları varken; şimdi Akçakale den başlayacağı açıklaması doğrumudur. Bu açıklama projenin tamamlanmamış olduğu sonucunu çıkartmaktadır.

25 Haziran 2021 tarihli Akçaabat haberlerinde “Güney Çevre Yolu Akçaabat Geçişi proje ihalesinin yapıldığı belirtilmiştir. Proje bedeli de 27.113.613,88 TL. olarak açıklanmışken proje ihalesi ne zaman sonuçlanıp “Güney Çevre Yolu İnşaat“ ihalesi yapılmıştır.

Akçakale, Salacık ve Darıca mahallelerini içine alan yeni güzergah mahallelerden geçen cadde olarak planlanan yol çalışmasının devamı mıdır?

Biz Güney Çevre Yolu denilince diğer kentlerde olduğu gibi yerleşim yerlerinin güneyinden geçen yol olarak algılıyoruz. Örneklersek Ordu ve Ünye de olduğu gibi yerleşim alanlarının güneyinden geçen çevre yolunu anlıyoruz. Yoksa bu yol Akçaabat Pulathane Bulvarı ile Ortahisar Kanuni Bulvarı bağlantı yolumudur?

İhale hangi yöntemle yapılmıştır.

Davetiyeli (21-b) ile yapılmış mıdır? Davetiyeli yapıldığı anlaşılan bu ihale bunca yıldır acil değildi de bu yöntemle acil statüsüne neden alınmıştır. Yoksa amaç işi istenen firmaya rekabet oluşmadan verebilmek için midir?

Etüd çalışmaları yapılmış mıdır? Yapıldıysa proje çalışmaları ve görselleri neden paylaşılmamıştır? Projede viyadük, köprü, tünel vb.. yapılar için keşifler nasıl hazırlanmıştır?

Böyle büyük projelerde olması gereken ÇED raporuna esas bilgilendirme toplantıları yapılmış mıdır?  Yapıldıysa bu toplantılar nerede ve kimlerle yapılmıştır?

Bu proje için yatırım miktarı (keşif) ne kadardır. İşin yapım süresi ne kadardır. Bu yönde bir açıklama yapılmamıştır. Sadece kuru bir açıklama ile Güney Çevre Yolunun ihale edildiği açıklanmıştır.

Karadeniz sahil yolu aynı anda bölüm bölüm ihale yapılmış ve bir çok müteahhit işleri üstlenerek işin kısa zamanda sonuçlanması sağlanmıştı. Burada kaç etaptan oluşacağı ve diğer etapların aynı anda ihale edilmesi yoluna neden gidilmemiştir?

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA