SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AKÇAABAT MİNİBÜS DÖNÜŞÜMÜ DURDU: Muvafakat nameler neden geri çekildi?  

Bu haber 08 Kasım 2021 - 19:31 'de eklendi ve 125 views kez görüntülendi.
AKÇAABAT MİNİBÜS DÖNÜŞÜMÜ DURDU: Muvafakat nameler neden geri çekildi?  

AKÇAABAT MİNİBÜS DÖNÜŞÜMÜ DURDU: Muvafakat nameler neden geri çekildi?  

Trabzon Akçaabat minibüsleri ile dönüşümde yaşanan sorunu Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zoruloğlu açıklandı.

Zorluoğlu, kooperatifin belirlenen otobüsleri satın alamadığını, bazı dolmuş sahipleri de muvafakat nameleri geri çekti.

Akçaabat minibüslerinde yapılan dönüşümle ilgili yaşanan sorunları, iyi parti grup başkanvekili Aslan Güner, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde gündeme getirdi.

Aslan Güner; “Dönüşüm zora girdi. Bazı esnaflarımız verdikleri yetkiyi geri çekti.

Bu işin iki tarafı var. Kooperatif tarafı sizinle gelip ayrı görüştü.

Şoförler derneği ayrı görüştü.

Bir taraftan bakıyorsunuz bir taraf Bahar Hanımla, diğer taraf Süleyman Bey ile görüşüyor. Ben iki tarafın beraber görüştüğünü görmedim.

Bu iş sekteye uğratıldı. Servis şeklinde olanlar çekildi. Ben de denemek için minibüs bekledim. Geç geldi ve tıklım tıklım.

Burada mağduriyet giderilecek mi?” diye sordu.

Akçaabat’ta minibüs dönüşümünde son durumu açıklayan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zoruloğlu; “Merkezde dolmuş dönüşümü büyük oranda tamamlanmak üzere. 400’ü geçtik. Yılsonuna kadar inşallah tamamı tamamlanmış olacak.

Akçaabat ile ilgili maalesef aynı şeyleri söyleyemiyorum. Akçaabat ile ilgili süreç merkezdekinin tam tersi anlayışla başlamıştı. Merkezde biz daha büyük araçlar arzu ettik. Şoför esnafı karşı çıktı. Akçaabat’ta bu şekilde talep geldi. Bu talebi yüzde 50+1 muvaffaktan olabileceğini söyledik. Bu da geldi. Bunun üzerine dönüşüm modeli kararlaştırdık. Şu model üzerine artık dönüşebilirsiniz.

Planlama yaptık. Bu sisteme dahil olmayacak minibüsler için iç hatlara doğru gidilecek şekilde karar aldık. Ancak zaman içinde, normalde bu sistemin hayata geçmesi için kooperatifin otobüs ve minibüsleri temin etmesi gerekir. Bu sayı nedir yarısından bir fazlası.

Ancak zaman içinde muvafakat verenlerin büyük bölümü vazgeçtiklerine dair noter kanalı ile muvafakat namelerini geri çektiler. Bugüne kadar ön görülen otobüslerin alımı gerçekleşmedi. Yılsonuna kadar süre var. Bu minibüs ve otobüsleri sisteme sokabilirlerse yine karar uygulanacak. 9 tane sağlanabildi. Onlar da sistemden çıktılar. Önümüzdeki dönemde bunu yeniden değerlendireceğiz.

Burada mağdur olmuş esnaf varsa sadece 9 tane otobüsü satın alan esnaflardır. Diğerleri çalışmaya devam etti. Bu 9 otobüs alanların da şu anda haklarında bir şey yok. Onlar da tıpkı eskiden olduğu gibi minibüslerini çalıştırmaya devam edebilirler.

Geriye 9 otobüsle ilgili konu kalıyor. Onu arkadaşlarımızla ilgili değerlendiriyoruz. Onların mağduriyetlerine ve çözümüne destek olacak yaklaşımımız olacak önümüzdeki günlerde. Burada büyükşehir Belediyesi’ne atfedilecek kusur yoktur. İki tarafı bir sefer bir araya getirdik” dedi.

Görünen o ki, dönüşüm zora girdi.Akçaabatın Sesi

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA