SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AKÇAABAT HORONU KÜLTÜREL MİRAS LİSTESİNDE

Bu haber 30 Mart 2021 - 12:44 'de eklendi ve 188 views kez görüntülendi.
AKÇAABAT HORONU KÜLTÜREL MİRAS LİSTESİNDE

AKÇAABAT HORONU KÜLTÜREL MİRAS LİSTESİNDE

Akçaabat Horonu Akçaabat belediyesi tarafından yapılan başvuru üzerine “Somut Olmayan Kültürel Miras” listesine girdi. Akçaabat’ın kültürel mirası içerisinde yer alan Akçaabat Horonu’nun; icrası, töresi, geleneği, tarihi ve figürleri itibariyle Somut Olmayan Kültürel Miras listesine alınması adına Akçaabat Belediyesi tarafından 2016 yılında yapılan başvuru sonuçlandı.

Kültürel miras unsurlarının tespit edilerek belgelenmesi ve gelecek nesillere tanıtılarak, taşınmasının hedeflendiği başvuru sonucunda “Akçaabat Horonu” Somut Olmayan Kültürel Miras Listesinde yerini aldı.

SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS (SOKÜM) NEDİR?

Somut Olmayan Kültürel Miras (SOKÜM) UNESCO tarafından; toplulukların, grupların ve kimi durumlarda bireylerin, kültürel miraslarının bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar, temsiller, anlatımlar, bilgiler, beceriler ve bunlara ilişkin araçlar, gereçler ve kültürel mekânlar biçiminde tanımlanmaktadır.

Kuşaktan kuşağa aktarılan bu miras, toplulukların ve grupların çevreleriyle, doğayla ve tarihleriyle etkileşimlerine bağlı olarak, sürekli biçimde yeniden yaratılır ve bu onlara kimlik ve devamlılık duygusu verir; böylece kültürel çeşitliliğe ve insan yaratıcılığına duyulan saygıya katkıda bulunur.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA