SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI DERYA YANIK; 6 milyon hane yardıma muhtaç

Bu haber 19 Nisan 2022 - 15:39 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.
AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI DERYA YANIK; 6 milyon hane yardıma muhtaç

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI DERYA YANIK; 6 milyon hane yardıma muhtaç

.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ortalama hane halkı büyüklüğüne göre Türkiye’de yaklaşık 20 milyon yurttaş yardıma muhtaç olarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, CHP Milletvekili Cengiz Gökçel’in sorusu üzerine 6 milyon hanenin yardıma muhtaç olduğunu açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 6 milyon hanenin yardıma muhtaç olduğunu açıkladı.

Ekonomik kriz, artan işsizlik, fahiş zamlar milyonlarca hanenin yaşadığı geçim zorluğunu artırdı. Gıdadan barınmaya, sağlıktan ısınmaya, okul ihtiyaçlarına, engelli bakımına kadar birçok alanda milyonlarca yurttaş yardıma muhtaç hale geldi.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a sosyal yardım alan hane sayısını sordu. Gökçel’in önergesine verilen cevapta 2021 yılında “Düzenli ve süreli yardımlardan toplam 5,9 milyon hane yararlanmıştır” denildi.

2021 yılında yapılan yardımların yüzde 94’ünün nakdi gerçekleştirildiği vurgulanan cevapta ayni yardımları yakacak, barınma ve gıda yardımlarının oluşturduğu belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ortalama hane halkı büyüklüğü olan 3,3 kişi ile söz konusu veri değerlendirildiğinde, Türkiye’de yaklaşık 20 milyon yurttaş yardıma muhtaç olarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

İktidarın yoksulluktan beslendiğini ve yoksullukla mücadele etmediğini belirten CHP’li Gökçel, “AKP yoksulluğu idare ediyor. Ancak yoksullukla mücadele edersek toplumsal refaha ulaşabiliriz. AKP iktidara geldiği günden bu yana sosyal yardımları oy tehdidi olarak kullanıyor” dedi.

Artan enflasyon ve düşen alım gücü karşısında ücretli çalışanların da muhtaç konuma geldiğinin altını çizen Gökçel, “İktidar utanması gereken tablodan övünç duyuyor.

Ülkemizde 6 milyon hane yardım almadan ayakta duramıyor. Bu bir utanç vesikasıdır” diyerek tepki gösterdi. Evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA