SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AİLE HEKİMLERİ “Vergide adalet” talebiyle “Süresiz Çarşamba” eylemlerine başlıyor

Bu haber 15 Şubat 2024 - 13:19 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.
AİLE HEKİMLERİ “Vergide adalet” talebiyle “Süresiz Çarşamba” eylemlerine başlıyor

AİLE HEKİMLERİ “Vergide adalet” talebiyle “Süresiz Çarşamba” eylemlerine başlıyor

.

Aile sağlığı ile ‘Sağlıklı’ Toplum’a ulaşmak, ‘Sağlıklı Sağlık Personeli’ ile mümkündür.

TTB Aile Hekimliği Kolu (AHEK) ile SES 21 Şubat 2024 tarihinden itibaren tüm ASM’lerde her çarşamba günü yapacakları eylemlerde vergi adaletini sağlamasını talep edecek.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu (AHEK) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES)’nın 21 Şubat Çarşamba günü başlatacakları “Vergide adalet istiyoruz” eylemlerinin programını açıklamak için basın açıklaması düzenledi.

Yapılan açıklamada, her çarşamba günü yurt çapında hizmet veren ASM’lerde; Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’ndan ASM çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde yapılan yüzde 35-40’lara varan gelir vergisi kesintilerinden vazgeçmesini, vergi adaletini sağlamasını talep edileceği belirtildi

“KAMU BİNALARINDA ÇALIŞARAK TEMEL ÜCRET TALEBİMİZ”

Online yapılan açıklama öncesinde ilk söz AHEK Başkanı Dr. Emrah KIRIMLI’ya verildi. Aile hekimleri olarak pek çok sorunu bir arada yaşadıklarını söyleyen Dr. KIRIMLI, “Sorunlarımızın temel kaynağı çalışma biçimimiz. Kamu binalarında hizmet vermek istiyoruz, temel ücret istiyoruz” dedi.

Temel maaşın artmak yerine teşvik, ek ödeme ile şişirilerek iyice azaldığı bir ücrete döndüğünü ifade eden Dr. KIRIMLI, “Bu emekliliğimize yansımayan bir sürece döndü.

Bugün saha ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Aile hekimi meslektaşlarımız bugün yılın en yüksek maaşını aldılar; ancak gelecek ay yüzde 10, diğer ay da bir yüzde 10 daha kesileceğini biliyoruz. Bu sorunu değiştirmek için bir araya geldik” dedi.

“BU ÜLKEDE SORUNLARIN TARAFLARININ KATILIMIYLA YASA ÇALIŞMASI YAPILMIYOR”

Dr. Emrah KIRIMLI’nın ardından söz alan TTB Başkanı Dr. Şebnem Korur FİNCANCI da, “Erzincan İliç’te kapasite artırımının durdurulmasına dair dava açmıştık ancak ne yazık ki reddedilmişti. Bugün bu sorunun nasıl bertaraf edileceği meçhul.

Önümüzdeki günlerde ellerinde Fırat suyundan doldurulmuş bardakları içerek ne kadar güvenli olduğunu göstermek durumunda kalacaklar herhalde” dedi.

Vergide adalet eylemine destek veren SES Eş Genel Başkanı Mehmet Sıddık AKIN da konuşarak şunları söyledi.

“Erzincan İliç’te bir facia yaşandı. Aslında bunun yaşanacağına TTB, TMMMOB ve KESK daha önce dikkat çekmişti.

Buradan göçük altında bulunanların yakınlarına bu zor günlerinde sabır diliyorum. Bilimsel ölçütlerle çalışma yapmadıklarını biliyoruz, burada bilimsel methodlara uyulması çağrısı yapıyoruz” dedi.

21’inde başlayan eylem için diğer sendikalarında bu talep etrafında birleşeceğine inandığını ifade eden SES Eş Genel Başkanı AKIN, “Aslında bu sistemin inşa biçimine dair itirazımız var. Bazı kanunların değiştirilmesine dair bir kanun tasarısı Meclis’te görüşülüyor.

Temel sorun şu; Bu ülkede yasa tek başına çıkarıyor. Yaşadığımız sorunların ilgili bir tarafı da biziz. İlgili taraflarında yasa tasarı çalışmalarına katılımı sağlanmalı.

Eğer bizi, TMMOB’u, TTB’yi bu sürece katsalardı ERZİNCAN İLİÇ’teki facia yaşanmazdı” dedi.

SES MYK üyesi Eylem Kaya EROĞLU da söz alarak, “Havamız suyumuz sağlıklı bir yaşam var olmadan sağlık hakkı var olmaz.

Depremde de pandemide de güvenli ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz. Bu yüzden birinci basamakları bizim için önemli. Sağlık Bakanı hasta etmemekle övünmeli, kaç hastanın hastanelere başvurduğu sayısıyla değil” dedi.

“VERGİDE ADALET, TALEBİMİZ”

Açıklamayı okuyan AHEK Sekreteri Dr. Sibel UYAN şunları söyledi.

“Aile hekimliği sistemi ile ‘dönüştürülen’ birinci basamak sağlık hizmetleri toplum sağlığı açısından sürekli olarak sorunların birikmesine neden olurken, aile sağlığı merkezlerinde (ASM) çalışan emekçiler açısından da güvenli olmayan işyerlerinde zorunlu çalışmayı dayatmış, esnek, güvencesiz, performansa dayalı ücretlendirme sistemi ile de sömürüyü derinleştirmiştir.

Aile hekimliğine geçiş süreci ile bu alanda farklı istihdam biçimleri ortaya çıkmıştır.

Aynı birimde çalışan hemşire, ebe, sağlık memuru (toplum sağlığı) ve acil tıp teknisyeni unvanlı sağlık emekçileri ise aile sağlığı elemanı diye isimlendirilmekte ve bu emekçilerde kamu ve kamu dışı çalışan şeklinde ayrılmaktadır.

Hekimler, bu binaların kira, elektrik, su, doğalgaz faturalarını ödemekte; temizlik malzemeleri, tamirat-tadilat işleri ile uğraşmakta; temizlik, kırtasiye, sekreterlik vb. işlerin yürütülmesi için de adeta işveren gibi personel çalıştırmak zorunda kalmaktadır.

Çalışanın maaşını, sigortasını düşünmek zorundadırlar. Kamusal sağlık hizmetlerinin işletme mantığı içerisinde verilmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Bu sisteme eleştirilerimiz bakidir.

Koruyucu sağlıklı hizmetlerinin öncelediği bütüncül bir yaklaşıma dair mücadele ve taleplerimiz devam edecektir. Bu taleplerimiz gerçekleşinceye ve özlemini duyduğumuz sistem inşa edilinceye kadar ASM’lerde mevcut sistem içerisinde de çalışan emekçilerin temel sorunları çözülmelidir. Önemli talepleri karşılanmalıdır.”

“VERGİ KESİNTİLERİNDEN VAZGEÇİLMELİ”

Bu taleplerden de birinin de uygulanan vergi adaletsizliğinin ortadan kaldırılması olduğunun altını çizen UYAN,

“Yıllardır birçok açıklama, eylem-etkinlik, miting ve iş bırakma gibi mücadele yöntemleri ile dile getirdiğimiz taleplerimiz yanında dönemsel olarak ‘Vergide adalet’ başlığında düzenlemeler yapılıncaya kadar kesintisiz mücadele yürüteceğiz.

ASM çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde kesilen vergi uygulamasından vazgeçilene dek, kesintilerin yıl içinde sabit kalması ve vergi kesinti oranının en fazla yüzde 15 ile sınırlanması talebiyle, 21 Şubat 2024 tarihinden itibaren tüm ASM’lerde her çarşamba günü süresiz eylemleri başlatıyoruz.

‘AİLE SAĞLIĞI ÇALIŞANLARI VERGİDE ADALET İSTİYOR!’ sloganının yazılı olduğu pankart ya da dövizlerle her çarşamba günü yurt çapında hizmet veren ASM’lerde; Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’ndan ASM çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde yapılan yüzde 35-40’lara varan gelir vergisi kesintilerinden vazgeçmesini, vergi adaletini sağlamasını talep edeceğiz.

21 Şubat 2024 Çarşamba günü başlayacak ve talebimiz karşılanana dek sürecek eylemlerimize ve ASM’lerde çalışan tüm emekçilere halkımızın destek olacağına inanıyoruz” dedi. Evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA