SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AİLE HEKİMLERİ CEZA YÖNETMELİĞİNE KARŞI: 7 Ekim 2021’de iş bırakacak

Bu haber 01 Ekim 2021 - 19:43 'de eklendi ve 114 views kez görüntülendi.
AİLE HEKİMLERİ CEZA YÖNETMELİĞİNE KARŞI: 7 Ekim 2021’de iş bırakacak

AİLE HEKİMLERİ CEZA YÖNETMELİĞİNE KARŞI: 7 Ekim 2021’de iş bırakacak

İstanbul Aile Hekimliği Platformu “Aile hekimliğinde ceza yönetmeliği geri çekilsin” dedi. Platform, 7 Ekim 2021’de iş bırakacaklarını duyurdu.

İstanbul aile hekimliği platformu üyeleri açıklama yaptı

30 Haziran 2021’de çıkarılan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğine karşı açıklama yapan İstanbul Aile Hekimliği Platformu, “Ceza yönetmeliğini kabul etmiyoruz” dedi.

7 Ekim’de iş bırakacaklarını duyuran Aile Hekimliği Platformu aynı gün 12.00’da Yenikapı Miting alanında toplanacaklarını bildirdi.

Açıklamayı; Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN), Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası, Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Genel Sağlık-İş Sendikası), İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED), Tüm Aile Sağlığı- Sağlık Memuru – Att – Hemşire ve Ebe Derneği (İSAHED), İstanbul Tabip Odası (İTO), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İstanbul Şubeleri (SES), Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası İstanbul Şubeleri (Türk Sağlık-Sen), Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) gibi kurumların birleşmesiyle oluşturulan İstanbul Aile Hekimliği Platformu İstanbul Beşiktaş Dedeman Otel’de ortak basın açıklaması düzenledi. Platform adına Dr. Sercan Uluç okudu.

“AİLE HEKİMLERİ HEM ÖZLÜK HAKLARI HEM GELİR BAKIMINDAN GERİ İTİLMİŞTİR”

30 Haziran 2021’de yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin bir cezalandırma yönetmeliği olduğunu söyleyen Uluç, “Yeni yönetmelikte yapılan değişikliklere baktığımızda tamamına yakını Aile Hekimliği çalışanlarının aleyhine.

Örnek olarak;

-Basında veya sosyal medyada izinsiz bilgi veya demeç vermek 50 ceza puanı.

-Ceza puanı listesinde en ağır suçlar olan sahte evrak düzenlemek, işe alkollü gelmekle aynı ceza puanı öngörülmüş bu eylem için 50 ceza puanı zaten çok yüksekken aynı eylem ikinci kez yapılırsa 100 ceza puanı veriliyor.

-Herhangi bir sebeple 150 ceza puanı alındığında iş akdi sona erme tehdidi içeriyor.

-İki yıllık sözleşme süresi içinde 5 kez aynı veya farklı sebeple ceza puanı alındığında yine iş akdi sona erme tehdidi içeriyor.

-Entegre hastanede çalışan aile hekimliği çalışanları 2 yıllık sözleşme süresince 5 kez nöbete mazeretli veya mazeretsiz gitmediği zaman iş akdi sona eriyor.

-Mazeretin yok sayıldığı bir mevzuat düzenlemesi ile karşı karşıyayız.                    

-Kişi hasta olamaz, yakını vefat edemez, çocuğu hasta olamaz…her türlü o nöbete gitmek zorunda, yoksa sözleşmesi feshediliyor.

-Bakanlık müfettişlerinin herhangi bir sebeple soruşturma başlatması ve bu soruşturma sonucunda iş akdi sona erme tehdidi içeriyor” dedi.

-Herhangi bir sebeple açığa alınan aile hekimliği çalışanının 4 aya kadar görevden uzaklaştırılabildiğini söyleyen Uluç,

-“Günlük mesai saatlerinin tamamının harcanmasına rağmen istenilen oranda yapılamayacak kronik hastalık izlemleri nedeniyle %10 a varan gelir kaybına uğrayacağımız maddeler içeriyor bu yönetmelik.

-Bunlarla birlikte Aile Hekimliğinin 11 yıllık sürecinde Aile Hekimliği Çalışanları hem özlük hakları hem elde edilen gelir konusunda maalesef hep geriye gitmiştir. Sürekli eklenen görevlere rağmen ücret kayıpları giderek artmaktadır” diye konuştu.

“GERİ ADIM ATILANA KADAR MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Aile Hekimliği Platformu olarak ortak taleplerinin “Ceza yönetmeliğinin” geri çekilmesi olduğunu söyleyen Uluç, “Bu haklı mücadelemizin bir aşaması olarak 7 Ekim 2021 tarihinde iş bırakacağımızı ve aynı gün saat 12.00’de Yenikapı miting alanında toplanacağımızı bildiriyor, geri adım atılana kadar da mücadelemizin devam edeceğini sizin aracılığınızla yetkililere ve tüm kamuoyuna deklare ediyoruz” dedi.  (İstanbul/EVRENSEL)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA