SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ADANA ECZACI ODASI BAŞKANI MÜRSEL YALBUZDAĞ: İlaçların yüzde 20’sine ulaşamıyoruz

Bu haber 11 Nisan 2022 - 19:56 'de eklendi ve 45 views kez görüntülendi.
ADANA ECZACI ODASI BAŞKANI MÜRSEL YALBUZDAĞ: İlaçların yüzde 20’sine ulaşamıyoruz

ADANA ECZACI ODASI BAŞKANI MÜRSEL YALBUZDAĞ: İlaçların yüzde 20’sine ulaşamıyoruz

.

Şubat 2022’de güncelleme ile ilaç alım Avro kuru 6,2925 TL olmasına rağmen piyasadaki Avro kuru 16 ₺ seviyelerinde.

İlaçların yüzde 20’sine hala ulaşılamadığını ifade eden Adana Eczacı Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, “Yerli ilaç sanayi desteklenmeli, ilaç ucuz olmalı” dedi.

İlaç fiyatlandırmasında kullanılan sabit avro kuru 6,29 TL’ye çıkarılmasının ardından ilaç fiyatlarına gelen yüzde 37,43’lük zamla birlikte birçok ilaç dağıtıma girmeye başlasa da ilaca erişmekte sorunlar devam ediyor.

İlaçların yüzde 20’sine hala ulaşılamadığını ifade eden Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “Yerli ilaç sanayi desteklenmeli, İlaç ucuz olmalı, her eczane ve her dağıtım kanalında ihtiyacı karşılayabilecek miktarda olmalıdır” dedi.

“İLAÇ UCUZ VE İHTİYACI KARŞILAYABİLİR MİKTARDA OLMALIDIR”

Ülkemizde yaşanan ani dalgalanmaların kura bağımlı ilaç fiyatlandırılması olan eczacıları olumsuz etkilemeye devam ettiğini söyleyen Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“2021 Ekim’den itibaren yaşadığımız ilaç sıkıntılarını dile getirmeye, anlatmaya çalışıyoruz. Şubat 2022’de güncelleme ile ilaç alım Avro kuru 6,2925 TL olmasına rağmen piyasadaki Avro kuru 16 ₺ seviyelerindedir şu anda.

Yerli ilaç firmaları hammadde, yardımcı madde ve ambalaj malzemesi temin edememektedir.  İlaç yokları normal zamanlarda da olabiliyordu ancak bu % 4’ler seviyesinde idi.

Şu anda ilaçların %20’sine ulaşamaz durumdayız. Sadece biz değil hastaneler de ilaca ulaşamaz durumdadır. Maliyeti düşük, ucuz ilaçlar üretilemeyebilir, bulunamayabilir.”

İLAÇ FİYAT KARARNAMESİ YENİDEN GÜNCELLENMELİ

Yüksek döviz kuru ve enflasyonun yüksek olduğu durumda ilerleyen günlerde tüm ilaçlarda sıkıntı yaşanmasının kaçınılmaz olacağını da sözlerine ekleyen Başkan Ecz. Yalbuzdağ, “Bunun engellenmesi için ilacın paydaşlarının fikir ve önerileri alınarak İlaç Fiyat Kararnamesi güncellenmeli, yerli ilaç sanayi desteklenmeli, ilaçta kur ayarlaması yılda birkaç kez yapılabilmeli, ilaçların tüm ülkede bulunabilmesi için kritik ilaç stok seviyesi belirlenmeli, kritik seviye altına inildiğinde tedbirler alınmalıdır.” diye konuştu.evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA