SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİ YAKALADI

Bu haber 18 Mayıs 2021 - 8:46 'de eklendi ve 135 views kez görüntülendi.
AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİ YAKALADI

AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİ YAKALADI

BİSAM açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, nisan ayında 4 kişilik bir ailenin aylık yapması gereken gıda alışverişi tutarı en az 2.816 lira. Bu rakam İstanbul’da 2.974’e, İzmir’de ise 3.039’a çıkıyor.

Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM) açlık ve yoksulluk araştırmasına göre açlık sınırı asgari ücreti yakalayarak 2.816 lira oldu. İstanbul’da açlık sınırı asgari ücreti de geçerek 2.974 liraya İzmir’de ise 3.039 liraya çıktı. Araştırmaya göre son 18 yılda açlık sınırı 6 kat arttı.

BİSAM açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Araştırmada ekonomik krizin derin boyutu bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Buna göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 2 bin 816. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 9 bin 739 liraya yükseldi.

Sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarının değiştiği vurgulanan araştırmada şu verilere yer verildi: “Yetişkin bir erkeğin sağlıklı bir biçimde beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 758 TL’dir.

Bu değer yetişkin bir kadın için 733 TL, 15-18 yaş bir genç için 800 TL, 4-6 yaş arası bir çocuk için 524 TL’dir. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 2.816 TL olarak tespit edilmiştir. Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda harcamaları için yapması gereken zorunlu tutardır. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 9.739 TL’ye ulaşmaktadır.”

AÇLIK SINIRI 18 YILDA 6 KAT ARTTI

Araştırmada, 2003 yılının Nisan ayında 4 kişilik bir aile, günlük minimum 15 lira 51 kuruşa sağlıklı beslenebildiği belirtildi. Bugün ise bu rakamın 93 lira 85 kuruşa yükselttiği aktarıldı. Araştırmada şu ifadelere yer verildi: “18 yıllık zaman zarfında açlık sınırı 6.05 kat arttı. Aynı dönemde enflasyondaki artış ise 5.37 kat oldu. Açlık sınırındaki artış genel enflasyonda yaşanan artıştan daha fazla oldu.”

EN ÇOK MALİYET SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNDE

Günlük harcamalarda Nisan 2021’de en yüksek maliyet grubunu süt ve süt ürünleri grubu oluşturdu. Araştırmada, gıda gruplarının günlük harcama içerisinde yer aldığı yüzdelikler şöyle yer aldı: “Süt ve süt ürünlerinin payı yüzde 33,8 ile en yüksek paya sahiptir. Et, yumurta ve kurubaklagil grubunun payı yüzde 26,5 ile ikinci sıradadır. Sebze ve meyvenin harcamalar içindeki payı yüzde 18,9’dur.

Ekmek, makarna vb. için ise pay yüzde 9’dur. Diğer gıda harcamalarının toplam içindeki payı ise yüzde 11,7’dir.”

Araştırma kapsamında üç büyük ile ait Nisan 2021 dönemi açlık sınırı verileri de hesaplandı.

Buna göre İzmir’de açlık sınırı 3.039 lira olarak belirlendi. İzmir’i, İstanbul 2. 974 liralık açlık sınırı ile takip etti. Ankara’da ise açlık sınırı 2.760 lira olarak tespit edildi.

Araştırmada şu ifadeler yer aldı: “Tedarik ve üretim zincirlerinin merkezinde yer alan, salgının en fazla hissedildiği kent olan İstanbul’da açlık sınırı 3000 TL’ye yaklaştı. İstanbul, işçilerin hem salgınla hem yoksullukla en çok mücadele ettiği kent oldu.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA