SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AÇLIK VE YOKSULLUK VERİLERİ AÇIKLANDI: Açlık sınırı asgari ücreti 300 TL aştı

Bu haber 25 Şubat 2022 - 10:25 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.
AÇLIK VE YOKSULLUK VERİLERİ AÇIKLANDI: Açlık sınırı asgari ücreti 300 TL aştı

AÇLIK VE YOKSULLUK VERİLERİ AÇIKLANDI: Açlık sınırı asgari ücreti 300 TL aştı

.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) şubatta 4.552,56 TL’ye yükseldi.

Türk-İş verilerine göre, 2022 Şubat’ta açlık sınırı, asgari ücretin 300 TL üzerine çıkarak 4.552 TL’ye yükseldi. Şubatta yoksulluk sınırı ise 15.000 bin lirayı aştı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) 2022 Şubat ayına ilişkin açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı verileri, açlık sınırının yılın daha ikinci ayında asgari ücreti geçtiğini ortaya koydu.

Buna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) şubatta 4.552,56 TL’ye yükseldi.

Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamasının yanı sıra kira, faturalar, ulaşım, eğitim gibi tüm aylık harcamalarını kapsayan yoksulluk sınırı ise şubatta 15.139 TL’ye çıktı.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise şubat ayında aylık 5.969,80 TL’ye yükseldi.

TAZE SEBZE VE MEYVE CEP YAKMAYA DEVAM ETTİ

Türk-İş, mutfak enflasyonundaki artışın aylık yüzde 7,12, son 12 ayda ise yüzde 66,38 olduğunu açıkladı.

Gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesinin etiketlere 14 Şubat’ta yansıdığının altı çizilen açıklamada,

“Ancak öncesinde yükselmiş olan başta yumurta ve un gibi temel gıda ürünleri ile yükselişi durdurulamayan meyve-sebze fiyatları yüzünden vatandaşın reel geliri bu ayda da geriledi. Özellikle taze sebze-meyve, üretim ve tedarik maliyetlerinin yanında ürün azlığından dolayı cep yakmaya devam etti” denildi.

Resmi verilere göre gübre ve toprak geliştiricilerin fiyatlarındaki yükselişin yüzde 150’yi aştığının anımsatıldığı açıklamada, “Markette ve pazarda sepet tutarı arttıkça zorlanan tüketici, almaktan vazgeçip ürünlerin bazılarını bırakmaya başladı. Akaryakıt, doğalgaz, elektrik gibi enerji giderleri de hane halkı üzerinde büyük bir yük oluşturmaya devam etti”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA