SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

2022 MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ZAM ORANI BELLİ OLDU: En düşük memur emekli aylığı asgari ücretin altında kaldı

Bu haber 03 Ocak 2022 - 8:42 'de eklendi ve 103 views kez görüntülendi.
2022 MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ZAM ORANI BELLİ OLDU: En düşük memur emekli aylığı asgari ücretin altında kaldı

2022 MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ZAM ORANI BELLİ OLDU: En düşük memur emekli aylığı asgari ücretin altında kaldı

,

TÜİK’in açıkladığı yıllık enflasyonun yüzde 36,08 olarak gerçek enflasyonun altında   belirlenmesi ve yeni yıl itibari ile yapılan iğneden ipliğe zamların ve yapılacak zamların tamamı soframıza, evimize yansıyacak. Dolayısı ile yapılan bu zamlar gerçek enflasyonun çok altında kalmıştır. Yapılan artış zam değil, 1 yıl boyu maaştan eriyen TUİK’in belirlediği enflasyon farkıdır.

Memur ve memur emeklilerinin zam oranı belli oldu

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur ve memur emeklileri için zam oranı netleşti. Buna göre, memur ve memur emeklisine yüzde 5+22,48, işçi emeklisine ise yüzde 25,48 zam yapılacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ilan ettiği enflasyon verileriyle birlikte memur ve memur emeklilerine verilecek enflasyon farkıyla işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına yapılacak zam oranları kesinleşti.

Buna göre memur ve memur emeklileri bu aydan itibaren yüzde 5 toplu sözleşme zammının yanı sıra yüzde 22,48 de enflasyon farkı alacak. Böylece maaş ve aylıklara yapılacak toplam zam oranı yüzde 27,48 olacak.

Yeni zamlarla birlikte En düşük memur maaşı 4 bin 444 liradan 5 bin 665 liraya, en düşük memur emeklisi aylığı 3 bin 166 liradan 4 bin 37 liraya çıktı.

Eski SSK’lı ve Bağ-Kur’lu emeklilerin aylıklarına ise toplu sözleşme zammı verilmiyor. Bu emeklilerin aylıklarına sadece geçmiş 6 aylık enflasyon oranı kadar yani yüzde 25,48 oranında zam yapıldı.

Böylece en düşük işçi emeklisinin aylığı bin 626 liradan 2 bin 41 liraya, en düşük esnaf emeklisinin aylığı bin 764 liradan 2 bin 214 liraya, en düşük çiftçi emeklisinin aylığı da bin 663 liradan 2 bin 87 liraya çıktı.

MEMUR EMEKLİLERİNE EK ZAM SÖZÜ YERİNE GELSİN!

İktidar, memur ve emeklilere bu zamların dışında ek zam yapma sözü de vermişti. Cumhurbaşkanlığı kabinesi bugün toplanıyor. Toplantıda ek zam sözünün yerine getirilmesine yönelik çalışmaların değerlendirilmesi bekleniyor. Ek zammın kesinleşmesi halinde bu maaşlara belirlenen oranlarda ek zamlar yapılacak.

BUNA GÖRE KİM NE KADAR MAAŞ VE ZAM ALACAK?

En düşük memur maaşı: 5.665

En düşük memur emeklisi aylığı:  4176

En düşük işçi emeklisi aylığı: 2.041

En düşük esnaf emeklisi aylığı: 2.214

En düşük çiftçi emeklisi aylığı 2.087

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA