SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

2021’DE 1 ÇUVAL UN 127 TL İKEN BU YIL EN DÜŞÜK TEKLİF 325 TL OLDU

Bu haber 12 Aralık 2021 - 20:12 'de eklendi ve 62 views kez görüntülendi.
2021’DE 1 ÇUVAL UN 127 TL İKEN BU YIL EN DÜŞÜK TEKLİF 325 TL OLDU

2021’DE 1 ÇUVAL UN 127 TL İKEN BU YIL EN DÜŞÜK TEKLİF 325 TL OLDU

.

Hayat pahalılığı gittikçe geçimi zorlaştırıyor. Ekmeği dilimle alacak duruma doğru gidiyoruz.

Ekonomide yaşanan olumsuzluklarla Türk Lirası’ndaki değer kaybının temel gıda ürünlerine olumsuz yansımaları sürüyor.

Maliyetlerdeki yükseliş nedeniyle un fiyatının son beş ayda ikiye katlandı. “2022 daha zor geçebilir” uyarısı yapılıyor.

İstanbul Üsküdar’daki bir fırından ekmek satın alan 60 yaş üstü emekli bir yurttaş, “Az tüketmeye gidiyoruz, yani bayatladığı zaman bile artık ekmeği bayağı bir değerlendirmeye çalışıyoruz. Yani dikkat etmek zorundayız.” diyor.

Son günlerde artan un fiyatlarına paralel ekmeğe zam söylentileri gündemde. DW Türkçe’ye konuşan yurttaşlar, mevcut fiyatlarla bile zorlandıklarını ifade ediyorlar.

Yüksek enflasyon karşısında karınlarını ekmekle doyurabildiklerini, yapılması beklenen asgari ücret zammının temel gıda ürünlerinin fiyatlarındaki artışla zaten eriyeceğini savunuyor.

Tarımsal girdilerin ithalata bağımlı olduğu Türkiye’de, kurlardaki artış temel gıda fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Şeker ve ayçiçek yağının ardından bu kez de unun fiyatı katlanarak arttı.

ÇUVAL UN FİYATI 300 LİRAYI GEÇTİ

DW Türkçe’ye konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, “Şu anda ekmeklik unlar 310-320 lira civarında. Pasta, açma, poğaçada kullanılan unlar 400 lira bandını aştı” diyor.

Un fiyatlarındaki artışın Temmuz ayından sonra yüzde 100’e ulaştığını söyleyen Demir, Temmuz ayında 150 liraya satılan 50 kilogramlık un, 5 ayda fiyatının 300 lirayı geçtiğini ifade ediyor.

İBB’NİN UN İHALESİNDE EN DÜŞÜK FİYAT 325 TL

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Halk Ekmek’in 2022 yılı un ihalesinde bir çuval un için verilen en düşük teklifin 325 TL olduğunu açıkladı.

Geçen yıl bu rakamın 127 TL olduğunu belirten İmamoğlu, “İstanbullulara ucuz ve sağlıklı ekmek sağlamak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Halk Ekmek’in 2022 yılı için un ihalesi yaptığını duyurdu. İhalede bir çuval un için verilen en düşük teklifi açıklayan İmamoğlu’nun paylaşımı şöyle:

“Halk Ekmek, 2022 yılı için un ihalesine çıktı. 2021’de 1 çuval un 127 TL iken bu yıl çuval başı en düşük teklif 325 TL oldu.

İstanbullulara ucuz ve sağlıklı ekmek sağlamak için elimizden geleni yapacağız.” Açıklamasında bulundu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA