SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

1 MAYIS’TA EMEK TÜM ALANLARDA TEK VÜCUT! | İş, İş güvencesi, Ekmek, Özgürlük, Yaşam biçimi, İnsanca yaşam .

Bu haber 30 Nisan 2022 - 18:33 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.
1 MAYIS’TA EMEK TÜM ALANLARDA TEK VÜCUT! | İş, İş güvencesi, Ekmek, Özgürlük, Yaşam biçimi, İnsanca yaşam .

1 MAYIS’TA EMEK TÜM ALANLARDA TEK VÜCUT! | İş, İş güvencesi, Ekmek, Özgürlük, Yaşam biçimi, İnsanca yaşam

-Trabzon-

Salgın sonrası ilk 1 Mayıs için hazırlıklar tamamlandı.

Meydanlar yarın coşku ve heyecanla dolacak. Haklarını isteyen emekçiler, geleceğini isteyen gençler, şiddete karşı çıkan kadınlar bir bütün halinde alanlarda olacak.

-Trabzon-

Salgının ardından kitlesel kutlanacak ilk 1 Mayıs için hazırlıklar tamamlandı. İşçiler, kamu emekçileri, öğrenciler, hekimler, emekliler, yaşam savunucuları, kadınlar meydanlarda hep bir ağızdan insanca yaşamı savunacak. Enflasyon, alım gücündeki ciddi gerileme nedeniyle bu 1 Mayıs’ta toplumun tüm kesimlerinin ekonomik talepleri öne çıkıyor.

Sendikaların, siyasi partilerin, demokratik örgütlerin talepleri şu şekilde:

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), alım gücündeki erimeye dikkat çekiyor. Acil talep enflasyon karşısında ilk aydan eriyen asgari ücrete tekrar zam yapılması.

DİSK’in tüm topluma yaptığı çağrı şu şekilde: “Bu adaletsiz düzende fakir daha fakir, zengin daha zengin oluyor.

Evet, günlerin getirdiği zam, zulüm, baskı, sömürü ve adaletsizlik! Ancak bu böyle gitmez. Geçinmek istiyoruz, insanca yaşamak istiyoruz ve 1 Mayıs meydanlarında hep bir ağızdan haykırmaya çağırıyoruz.” DİSK 1 Mayıs taleplerini ise şöyle sıraladı:

►Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarına yapılan zamlar geri alınsın, faturalar tüm vergilerden muaf tutulsun.

►Asgari ücret başta olmak üzere tüm ücretler artırılsın. En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine çekilsin, EYT’lilerin emeklilik hakları verilsin.

►Ücretlerin üzerindeki vergi yükü azaltılsın, çok kazananın çok vergi verdiği adil bir vergi düzeni kurulsun.

►Tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilsin, herkese güvenceli istihdam sağlansın.

►Sendikal hakların kullanımının önündeki tüm engeller kaldırılsın.

BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 1 Mayıs’a “Yoksulluğa, sömürüye, güvencesizliğe ve savaşa karşı mücadeleyi büyütmek için 1 Mayıs’ta alanlardayız! Birlikte değiştireceğiz, birlikte 1 Mayıs’a” sloganıyla çıkacak. KESK’liler ağır çalışma koşullarına, iktidar baskısına, gelir kayıplarına, sendikal örgütlenme özgürlüğünün engellenmesine karşı şu talepleri dile getirecek:

►Ekonomik krizlerin, salgınların faturasının emekçilere yıkılmadığı, kimsenin cinsiyetinden, kimliğinden, inancından dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği bir ülke,

►Sendikal hak ve özgürlüklerin önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı, KHK’lıların işine geri döndüğü bir demokratik bir çalışma yaşamı

►Halkların kardeşliğini, emeğin birliğini sağlayacak adımların atıldığı, eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hakim olduğu bir memleket ve dünya,

►Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulmasını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasını, İstanbul Sözleşmesinin feshinin iptal edilip 190 sayılı ILO sözleşmesinin imzalanmasını,

►Maaşlarımızın-ücretlerimizin insanca yaşamaya yetecek bir seviye yükseltilmesini, herkese güvenceli istihdam sağlanmasını, tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmesini,

►Tüm tüketim maddelerine yapılan zamların geri alınmasını istiyoruz.

NEFES ALMAK İSTİYORUZ

Ekonomik çöküşten en çok etkilenen toplum kesimleri arasında emekliler bulunuyor. Emekliler bu kez 1 Mayıs’ta yurdun pek çok yerinde alanlarda olacak. Evinin kirasını ödemekte zorlanan, fatura yükü altında ezilen, sağlıklı gıdaya erişemeyen, sağlık sorunlarıyla mücadele eden emeklilerin talepleri ise şu şekilde:

►En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine çıkarılsın.

►Bayram ikramiyelerine zam yapılsın. İkramiyeler yılda 4 defa verilsin.

►Sağlık hizmetine erişimde katkı payları adı altında yapılan ücret kesintilerine son verilsin.

►Tüm temel tüketim maddelerindeki vergiler kaldırılsın.

►Faturalara yapılan zamlar geri alınsın.

LAİKLİK TALEBİ

Eğitim alabilmek için şehir değiştiren ancak yurt yetersizliği ve maddi imkansızlıklar nedeniyle tarikat yurtlarına mecbur kalan öğrenciler de 1 Mayıs’a katılım sağlayacak.

Gençler tarikat yurtlarında gördükleri baskılar nedeniyle intihar eden, kira ödeyecek parası olmadığı için sokaklarda kalan, bursları yetmediği için bir yandan okurken bir yandan da çalışmak zorunda kalan arkadaşları için enerjilerini meydanlara taşıyacak.

Gençler taleplerini şöyle sıralıyor:

►Tarikat yurtlarına muhtaç olmadan, fahiş zamlar yüzünden kapısını açamadığımız evler nedeniyle barınma sorunu yaşamadan eğitim görmek istiyoruz.

►Ülke kaynaklarının mafyaların ve yandaşların konforu için değil gençliğe harcanacağı adil bir ülke için mücadele etmeye çağırıyoruz.

►AKP’nin öğrenci düşmanlığına karşı nitelikli, bilimsel, laik eğitim, özerk demokratik üniversiteler için ses çıkarıyoruz.

►Yoksulluğun karşısında barınma, eğitim ve sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarımız için ses çıkarma zamanı.

PİYASALAŞMAYA KARŞI…

Salgınla mücadelede en ön safta bulunan, bunun bedelini canıyla ödeyen ancak sermayeci politikalar nedeniyle emeği değersizleştirilen, çalışma koşulları ağırlaştırılan sağlık emekçileri 1 Mayıs’ta bir kez daha haklarını isteyecek. Sağlık emekçileri ‘Emek bizim, söz bizim’ diyerek şu talepleri dile getirecek:

►Tüm sağlık emekçilerine insanca yaşamaya olanak veren, emekliliğe yansıyan yoksulluk sınırı üzerinde temel ücretin verilsin.

►Ek göstergelerin 3600’den 7200’e kadar yükseltilsin.

►Sağlıktaki personel sayısının kadrolu güvenceli istihdam ile artırılsın.

►Sağlığa bütçeden daha fazla pay ayrılsın.

►Sağlık hizmetlerinde katkı katılım payı, reçete ücreti gibi adlarla alınan ücretler iptal edilsin.

►TTB’nin önerdiği ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ acilen yasalaşmalı, cezalar artırılmalı.

►Covid-19 meslek hastalığı sayılsın.

1 MAYIS İÇİN TRABZON’DA TOPLANMA YERİ

Uzun Sokak Eski Öğretmen Evi Alanı 

Saat: 12:30

Atatürk Alanı Mitin Saati: Meydan Park

Saat: 13:30

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA