SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

1 MAYIS BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Bu haber 30 Nisan 2023 - 18:09 'de eklendi ve 37 views kez görüntülendi.
1 MAYIS BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

1 MAYIS BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

.

İŞÇİLERİN, KAMU EMEKÇİLERİNİN, GENÇLERİN, KADINLARIN, EMEKLİLERİN, ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN,

İŞÇİ SINIFININ 1 MAYIS ‘ULUSLARARASI BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

EMEĞİMİZ VE SÖZÜMÜZLE 1 MAYIS’TA ALANLARDAYIZ

Kapitalizmin kar hırsı, iktidarın rant politikaları nedeniyle sonuçları çok çok ağır olan depremde yaşamlarını yitirenleri saygı ile anıyoruz.

Doğal bir felaketin insan eliyle son birkaç yüzyılın en büyük trajedilerinden birine dönüşmesine neden olanlar göstermelik açıklamalarla, birkaç tutuklamayla kendilerini işin içinden sıyıramayacaklar.

Ant olsun ki, yaşamını yitiren her bir canlının, denetimsizliğin, rant politikalarının yol açtığı yıkımların er ya da geç hesabını soracağız!

Her gün yaptıkları sahte açılış törenleriyle, doğalgaz aldatmacasıyla, bizlere depremin acısını unutturamazlar. Bizim TOGG’lara karnımız tok! Hiçbir hamasi nutuk kamusal hizmetlerin çöktüğü gerçeğini gizlemeye yetmez!

 Dostlar, Yoldaşlar, Sevgili Kadınlar, Gençler;

Kapitalizmin yarattığı ekolojik yıkımının ağır sonuçları karşımıza deprem gibi afetlerde daha fazla ölüm ve yıkım, daha fazla yerinden göç, mültecilik, daha fazla açlık olarak çıkıyor.

 Zamlar, alım gücündeki erime hayatı yaşanılmaz kılıyor. Başta kadın emekçiler olmak üzere tüm emekçilere gittikçe daha güvencesiz bir çalışma yaşamı dayatılıyor.

Ülkemiz her alanda Güvencesizler Cumhuriyeti haline geldi. Kadın işsizliği ve güvencesiz, kayıt dışı çalışma ortamlarında taciz, şiddet ve mobbing her geçen gün artıyor.

 İşsizlik aldı başını gidiyor. Hiçbir dönemde olmadığı kadar yurt dışına beyin göçü yaşanıyor. İşçi cinayetlerinde adeta katliam yaşanıyor.

 Her şeye zam gelirken artmayan, yerinde sayan tek şey bizim maaşlarımız!

Bereket fışkıran topraklarımızda tarım, çiftçilik, besicilik adım adım bitirildi. Sanayiden sonra tarımda da bu iktidar döneminde dış sermayeye bağımlı hale getirildik. Ciddi bir gıda krizi ile karşı karşıyayız. Gerçekten de yiğidin kuru soğana muhtaç hale geldiği günlerden geçiyoruz.

Bizden alınan vergiler savunma ve güvenlik adı altında silahlanmaya, teşvik-vergi affı olarak sermayeye, patronlara harcanıyor.

Rant ve sömürü düzeni devam etsin istiyorlar. Aynı amacı güdenler seçime giderken en faşizan, en gerici ittifak çatısı altında birleştiler.

Ortak noktaları  kadın karşıtlığı, gericilik, barışa karşıtlık, demokrasinin ortadan kaldırılışıdır.

Bunların bize reva gördüğü açlık, yokluk, yoksulluktur. Bunların bize reva gördüğü güvencesizlik, geleceksizlik, işsizliktir, eşitsizliktir. Baskı, zulüm, zorbalıktır, ihraçlardır, adaletsizliktir, hukuksuzluktur. Tarikat ve cemaatlerin kuşattığı bir kamu düzenidir. Yasaklardır, sansürdür.

Yoldaşlar, Dostlar, Emekçiler,

Sabrımız tükendi. Artık böyle gitmez dedik, gerçekten de gitmiyor. Eşitlik, özgürlük, adalet, barış, demokrasi ve laiklik için artık yeter diyoruz!

Gün şikâyet etme günü değil.

Bu düzen ya değişecek ya değişecek!

Bu karanlığı işçi sınıfı, emekçiler, kadınlar, gençler, kimlikleri nedeniyle ötekileştirilenler, köylüler, çiftçiler kölelik şartlarında yaşayan ücretliler, bizler yırtıp atacağız. Bizleri karanlıktan çıkaracak olan işte bu 1 Mayıs meydanlarında açığa çıkan iradedir.

Bizler;

 • Emeğin sömürülmediği,
 • %1’in değil %99’un mutlu yaşadığı,
 • Sendikal hak ve özgürlüklerin, örgütlenmenin, hak arama yollarının açık olduğu,
 • Grev hakkının engellenmediği, kullanıldığında da yasaklanmadığı,
 • Herkesin güvenceli, kadrolu çalıştığı bir işinin ve insanca yaşamaya yetecek bir ücretinin olduğu,
 • KHK ve fiili OHAL rejimine son verildiği,
 • Ekonomik krizlerin, salgınların, depremlerin, afetlerin faturasının halklarımıza ve emekçilere kesilmediği,
 • Kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği,
 • Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı,
 • Eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hâkim olduğu,
 • Düşünce ve ifade özgürlüğünün suç olarak görülmediği ve cezalandırılmadığı,
 • Gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan,
 • Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu bir gelecek ve ülke için mücadeleye devam edeceğiz.

Biliyoruz ki, böyle bir dünya ve ülke mümkündür.

Emekçiler olarak, işçi sınıfı olarak, kadınlar, gençler olarak özgürlük meşalesini yakıyoruz, yeni bir başlangıç için aydınlığa koşuyoruz.

Kapitalist yıkıma, işsizliğe, yoksulluğa karşı birleşeceğiz, yaşadığımız cehennemin kapılarının kapatacak, bu düzeni değiştireceğiz!

Yaşasın 1 Mayıs! 

TRABZON EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA