SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

YÜREK YAKAN İŞSİZLİK TABLOSU: İşsiz sayısı 7 milyon 515 bin kişiye ulaşıyor.

Bu haber 12 Aralık 2022 - 17:28 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.
YÜREK YAKAN İŞSİZLİK TABLOSU: İşsiz sayısı 7 milyon 515 bin kişiye ulaşıyor.

YÜREK YAKAN İŞSİZLİK TABLOSU: İşsiz sayısı 7 milyon 515 bin kişiye ulaşıyor.

.

İŞKUR’un verileri, iktidarın çizdiği pembe tabloyu altüst etti.

Adıyaman’da 41 kişilik temizlik görevlisi kadrosuna 4.000’i üniversite mezunu 18.000, Urfa’daki 189 kişilik kadroya da 6.000’i üniversite mezunu 54.000 kişi başvurdu.

DİSK-AR’ın TÜİK verilerinden yararlanarak yaptığı hesaplamaya göre, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı Eylül 2022’de 7 milyon 515 bin kişiye ulaşıyor.

İşsizlik maaşına başvuran 17 milyon yurttaştan 7 milyonunun işsizlik ödeneği alamadığı biliniyor.

Türkiye’de iktidar eliyle yaratılan ve önlenemez hale gelen yoksulluk, işsiz sayısını da katlayarak artırdı. Sağlık Bakanlığı’nın İŞKUR’un üzerinden açtığı ilana yapılan başvurulara yönelik veriler, işsizliğin ulaştığı boyutu ortaya koydu.

Urfa ve Adıyaman’da açılan temizlik ve güvenlik görevlisi kadrolarına, 13.000’i üniversite mezunu olmak üzere 82.000’nin üzerinde başvuru yapıldı.

CHP Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Bilimsel konularda yarışması gereken üniversite mezunu gençler, temizlik görevlisi olmak için yarışıyor” dedi.

ON BİNLERCE BAŞVURU

Sağlık Bakanlığı, Adıyaman’da 41 kişilik temizlik görevlisi, 26 kişilik de güvenlik görevlisi kadrosu açtı. Temizlik görevlisi kadrosuna toplam 18.552 yurttaş başvurdu.

Başvuranlardan 3.949’unun üniversite mezunu olduğu bildirildi. Güvenlik görevlisi kadrosuna yönelik açılan 26 kişilik kadro ise 2.462 başvuru aldı. Başvuranların 949’unu üniversite mezunları oluşturdu.

Benzer bir tablo Urfa’da da yaşandı. Urfa’da açılan 189 kişilik temizlik görevlisi kadrosuna 6.351’i üniversite mezunu olan toplam 54.301 kişinin başvurduğu belirtildi. Kentteki 120 kişilik güvenlik kadrosuna yapılan başvuru sayısı ise 5.910 oldu. Başvuranlar içindeki üniversite mezunu sayısı ise 1.503 ile ifade edildi.

MUTFAKTA DERT KAYNIYOR

Bölgedeki işsizliğin ve yoksulluğun ulaştığı içler acısı tablonun ortaya konulduğunu vurgulayan CHP’li Tutdere, şunları kaydetti:

“Vatandaşın mutfağında et yerine dert kaynıyor. Üniversite mezunu gençler iş bulamıyor, babalar eve çocukları uyuduktan sonra gidiyor.

Bir yanda işsizlik azaldı diye gerçeklerle bağdaşmayan veriler açıklayan TÜİK, bir yanda temizlik veya güvenlik görevlisi olabilmek için umutla bekleyen on binlerce yurttaş… Ne yazık ki üniversite mezunu işsizler, evine ekmek götüremeyen anne babalar, iş bulamadığı için intihar eden yurttaşlar AKP iktidarı döneminde ülkemizin en acı gerçeği haline geldi.

AKP iktidarı, haktan ve gerçek hayattan kopuk siyasetiyle gündemi ne kadar değiştirmeye çalışırsa çalışsın yurttaşlarımızın tek gündemi işsizlik ve yoksulluk.”

TÜİK BİLE GİZLEYEMİYOR

İstatistikleri, “yanıltıcı” olduğu gerekçesiyle tepki çeken TÜİK’in 2022’nin üçüncü çeyreğine yönelik yayımladığı veriler dahi Türkiye’deki işsizliğin ulaştığı boyutu gözler önüne seriyor.

TÜİK’e göre, işsizlerin yüzde 24’ü bir yıldan uzun süredir iş arıyor. Ne eğitimde ne de istihdamda olan genç sayısı ise 3,2 milyon ile ifade ediliyor.

İŞSİZLİK MAAŞINA ERİŞİM ZOR

Ülkede işsizlik maaşına erişim de giderek güçleşiyor. Resmi verilere göre, 2003-2022 döneminde işsizlik maaşı için 17 milyon 61 bin 486 başvuru bulunuyor. İşsizlik maaşına başvuran 17 milyon yurttaştan 7 milyonunun işsizlik ödeneği alamadığı biliniyor.

İŞSİZ SAYISI 7,5 MİLYONA DAYANDI

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu ise dramatik tabloyu gözler önüne seriyor. Raporda, geniş tanımlı işsiz sayısının pandemi öncesine göre 1 milyon 67 bin arttığı belirtiliyor.

DİSK-AR’ın TÜİK verilerinden yararlanarak yaptığı hesaplamaya göre, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı Eylül 2022’de 7 milyon 515 bin kişiye ulaşıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA