SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

YOKSULLUĞUN HER GEÇEN GÜN DERİNLEŞTİĞİ TÜRKİYE’DE YAŞAMLAR ‘ASKIYA’ ALINDI: Kantinde ‘askıda simit’

Bu haber 21 Kasım 2023 - 16:09 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.
YOKSULLUĞUN HER GEÇEN GÜN DERİNLEŞTİĞİ TÜRKİYE’DE YAŞAMLAR ‘ASKIYA’ ALINDI: Kantinde ‘askıda simit’

YOKSULLUĞUN HER GEÇEN GÜN DERİNLEŞTİĞİ TÜRKİYE’DE YAŞAMLAR ‘ASKIYA’ ALINDI: Kantinde ‘askıda simit’

.

Doların, Euro’nun, akaryakıtın, çarşı-pazarın yangın yerine döndüğü gerçeği,

Nüfusun yarısından fazlası, asgari ücretliler, işçiler, BAĞ-KUR emeklileri, kamu emekçileri emeklileri ve ülkenin yüzde 10’nundan fazla işsizleri ayın yarısını aç geçirdikleri gerçeği,

1 yıl öncesinde çalışanlar maaşlarına göre kredi ile araba hatta ev alabilirken bugün emeği ile çalışanların artık ev hayalinin imkansız olduğu gerçeği karşısında yoksul insanlar pazar artıkları ile günü geçirmeye çalıştıkları bir ortamda iyi insanlar çocukların boğazından bir lokma geçsin diye bazı okullarda “askıda simid”i geliştirdiler.

İktidarın sadaka kültürünü yerleştirmeye çalıştığına dikkat çeken Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, “Sosyal dayanışmaya evet ama öncelikle insan haklarına saygı ve sosyal adalet istiyoruz” dedi.

Yüksek enflasyon ve derinleşen yaşam pahalılığı nedeniyle yeni eğitim öğretim döneminde yetersiz beslenen çocuklar başlıca gündem konularından birisi.

“Okullarda bir öğün bedava yemek verilsin” çağrısına iktidar kulak tıkarken yurdun çeşitli yerlerinden yoksulluğun yakıcı örnekleri gündeme gelmeye devam ediyor.

-Zonguldak Ereğli Mehmet Ali ve Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi-

Zonguldak Ereğli’de bulunan Mehmet Ali ve Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi’nin kantininde “askıda simit” uygulaması başlatıldı.

Bu uygulamanın “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi” (ÇEDES) protokolü kapsamında oluşturulan “Değerler Eğitim Kulübü” tarafından yapıldığı ve bu kapsamda öğretmenlerin velileri bilgilendirmesinin talep edildiği belirtildi.

Öğretmenlerin velilere göndermesi için hazırlanan metinde şu ifadeler yer alıyor:

-Denizli Çivril Kerimen Kamer Ticaret Meslek Lisesi-

“Değerler Eğitimi Kulübü olarak okul kantinimizde askıda simit etkinliğimizi başlattık. Amacımız kültürümüzün de önemli bir değeri olan paylaşım, dayanışma ve kardeşlik anlayışını öğrencilerimize kavratırken aynı zamanda ihtiyacı olan öğrencilerimize de katkıda bulunmaktır.

Sizlerin de bu anlayışta olduğundan emin olduğumuz için katılım konusunda hassasiyet göstereceğinizi umuyoruz.”

Samsun Atakum lisesi askıda simit-

‘ÇOCUKLAR AÇ’

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede, eğitimin bir kamu hizmeti olduğunu ve beslenmenin de kamu hizmeti olarak öğrencilere sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Özbay, “Her okulda bir öğün sağlıklı yemek her çocuğun hakkıdır. Yetersiz beslenen çocuklarda, sağlık problemleri ve gelişimsel sorunlar görülme olasılığı diğer çocuklara göre daha yüksektir.

Ayrıca, çocuğun yetersiz beslenmesi, akademik performansını ve okula devamını da etkilemektedir. Bugün çocuklarımız okullarda aç ve susuz, açlıktan ders dinleyemiyor, tuvalet musluklarından su içmek zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

SEÇİM ÇALIŞMASIYDI

TÜİK’in 20 Nisan 2022’de yayımladığı “İstatistiklerle Çocuk 2021” raporunda yer alan “ciddi maddi yoksunluk içinde olan” çocukların oranı yüzde 34’e çıktığını hatırlatan Özbay, “Bugün 4 çocuktan 1’i okula aç gidiyor.

Yine 4 çocuktan 1’i düşük kilolu, 4 çocuktan 3’ü ise kansızlık problemi yaşıyor. Okul öncesinde seçimlerden önce ücretsiz kahvaltı verilmeye başlanmıştı ve güya devamında bu yıl ilkokullardan başlayarak bir öğün yemek hakkı sağlanacaktı.

Ancak seçim bitti, kahvaltı da bir öğün yemek hakkı da başlamadan bitti. Çocuklarımız okullarda aç kalmasın, her okulda en az bir öğün sağlıklı yemek verilsin derken, gelinen nokta ne?

Halka askıda ekmek, çocuklarımıza okulda askıda simit. Bu ülkede hayatlar askıda” dedi.

Yoksulluğu ortadan kaldıracak politikalar üretmekle yükümlü siyasi iktidarın, yoksulluğun kader olduğu algısını yaratıp yoksulları kendi kendilerini kurtaracakları bir dayanışmaya sevk ettiğine, sadaka kültürünü yerleştirmeye çalıştığına işaret eden Özbay, “Sosyal dayanışmaya evet ama öncelikle insan haklarına saygı ve sosyal adalet istiyoruz” vurgusu yaptı.Cumhuriyet

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA