SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

‘ÜCRET ALINMAYACAK’ DEDİLER SONRA AİDAT İSTEDİLER | ‘Aidata itiraz edince tehdit ediyorlar’

Bu haber 29 Kasım 2023 - 16:51 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.
‘ÜCRET ALINMAYACAK’ DEDİLER SONRA AİDAT İSTEDİLER | ‘Aidata itiraz edince tehdit ediyorlar’

‘ÜCRET ALINMAYACAK’ DEDİLER SONRA AİDAT İSTEDİLER | ‘Aidata itiraz edince tehdit ediyorlar’

.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bütçeden MEB’e ayrılan pay ile övünüyor ancak okulların her türlü gideri velilerin sırtına yükleniyor. Veliler devlet okullarında aidat alınmasına tepki gösteriyor.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bütçeden MEB’e ayrılan pay ile övünse de payın yüzde 81’i personel giderleri için kullanılıyor.

Öte yandan öğretmenlerin maaşı ise çeyrek altın hesabıyla 10 yıl öncesinin ancak yarısına denk düşüyor.

Diyanet, İHH gibi kurumlarla yapılan protokoller de MEB’e yönelik eleştiriler arasında. Mal ve hizmet alımlarına ayrılan pay da personel giderlerinin onda biri kadar.

Hal böyleyken öğrenci, veli, öğretmen tüm paydaşlar bu tablonun mağdurları oluyor. Okulların temizlik, kırtasiye giderleri velilerin sırtına yüklenirken, veliler devlet okullarında aidat alınmasına tepki gösteriyor.

‘TEK ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNMEK ZORUNDAYIZ’

Denizli’de iki çocuğundan biri ana sınıfına biri 2. sınıfa giden 35 yaşındaki Tekstil İşçisi Leyla, okul masraflarına yetişmenin imkansızlığından yakındı.

20 yıldır çalıştığını belirten Leyla, “Devlet okulunda okumalarına rağmen yetiştiremiyorum. Ana sınıf kayıtlarında ‘Ücret alınmayacak’ dediler sonra aidat istediler. Temizlik parası, güvenlik parası dahil. İtiraz edince de çocuğumu okuldan atacaklarını söylediler. Bunları ödemem gerekiyormuş” diye konuştu.

Eşi inşaat işçisi olan Leyla sözlerini şöyle sürdürdü: “Ne yapacağız bilmiyorum. Kış ayları olduğu için eşim doğru düzgün çalışmıyor. Ben tek başıma asgari ücretle geçinmek zorunda kalıyorum.”

‘PARASIZ, KAMUSAL EĞİTİM İSTİYORUZ’

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Denizli Şubesi de Evrensel’e yaptığı değerlendirmede devlet okullarında ücret talep edilmesinin kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Seçim öncesi vaatlerle sonrasındaki uygulama arasındaki farka dikkat çeken Veli-Der Denizli Şube Başkanı Elif Bekci, “Mayıs 2023 seçimlerinden önce dönemin bakanı Mahmut Özer, devlet okullarında her ne ad adı altında olursa olsun aidat alınamayacağı ile ilgili vaatlerde bulunmuştu. Fakat seçimlerden sonra bakanlık koltuğuna oturan Yusuf Tekin tekrar aidatların önünü açtı” ifadelerini kullandı.

Asgari ücretle geçinen ailelerin çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorlandığını söyleyen Bekci, “Devlet okullarında her ne adla alınırsa alınsın ücrete karşıyız. Devlet okullarında parasız, kamusal eğitim istiyoruz. Eşit nitelikte bütün çocukların bu olanaklardan yararlanmasını istiyoruz” diyerek aidat uygulamalarının iptalini istedi.BirGün

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA