SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TÜRK-İŞ, 2022 ARALIK AYI YOKSULLUK SINIRI SONUÇLARINI AÇIKLADI: Açlık sınırı 8. 130 TL’ye yükseldi

Bu haber 30 Aralık 2022 - 9:45 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.
TÜRK-İŞ, 2022 ARALIK AYI YOKSULLUK SINIRI SONUÇLARINI AÇIKLADI: Açlık sınırı 8. 130 TL’ye yükseldi

TÜRK-İŞ, 2022 ARALIK AYI YOKSULLUK SINIRI SONUÇLARINI AÇIKLADI: Açlık sınırı 8. 130 TL’ye yükseldi

.

Türk-İş, Aralık ayında açlık sınırının 8.130 TL’ye, yoksulluk sınırının ise 26.483 TL’ye yükseldiğini açıkladı.

Mutfak enflasyonu aylık yüzde 4,41, son 12 aylık yüzde 98,41 oranında arttı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), çalışma hayatındakilerin geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Aralık 2022 sonuçlarını açıkladı.

Türk-İş’in araştırmasına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı Kasım’da 7.786 TL iken, Aralık’ta 8.130 TL’ye yükseldi.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise kasımda 25.365 TL iken, Aralık’ta 26.483 TL’ye çıktı.

Türk-İş, bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ni ise aylık 10.610 lira olarak belirledi.

Türk-İş’in araştırmasında bir diğer kalem “mutfak enflasyonu”ndaki değişim oldu. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 4,41 oranında gerçekleşti.

Son 12 aylık gıda enflasyonundaki değişim oranı ise yüzde 98,41 olarak hesaplandı.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNDE ARTIŞ

Araştırmada ayrıca, aralık ayında en çok zamlanan ürünler de açıklandı. Buna göre, süt, yoğurt, peynir fiyatlarının yine yükseldiği belirtildi ve bu grupta en yüksek aylık artışın yüzde 7 ile yoğurtta olduğu belirtildi.

Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohum ürünlerinin bulunduğu grupta; ortalama dana eti fiyatı yüzde 20, kuzu fiyatı yüzde 10 arttı.

Beyaz etlerden tavuk ve balıkta artış da yüzde 10 oldu.

Bakliyatlardan kuru fasulyenin fiyatı yüzde 5 artış gösterirken kırmızı mercimeğin fiyatı yüzde 10 azaldı, yeşil mercimeğin fiyatı değişmedi. Yumurta fiyatı hafif bir artış gösterdi. Peynir ve yoğurt fiyatları son 1 yılda yüzde 100’den fazla arttı.

Ekmek ve tahıllar grubunda ise, pirinçte ve irmikte fiyat artışı aylık temelde yüzde 5, makarnada yüzde 12 seviyesinde gerçekleşti. Makarna ve pirinç 1 yıl içinde yüzde 100’den fazla arttı.

“ÖNCELİK FİYAT ARTIŞLARININ ÖNÜNE GEÇİLMESİNİN SAĞLANMASIDIR”

Türk-İş tarafından verilere ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Çalışanların ağırlıklı olarak tüketmek durumunda kaldığı temel mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki artışın aydan aya yükselmesi hanelerin yaşadığı geçim zorluğunun temel nedeni olmaktadır.

Ücret gelirlerindeki artış kısa vadede ferahlık sağlamaktadır. Öncelik fiyat artışlarının önüne geçilmesinin sağlanmasıdır.

Vatandaş, geçen aya göre -%138 olan ve baz etkisi ile 39 puan azalan yıllık gıda enflasyonuna değil, cebinden çıkan ek harcamaya bakmaktadır.

Çünkü artık pahalılık ve zamlar gündelik hayatın bir parçası haline gelmiştir. Dört kişilik ailenin sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı Aralık ayı itibariyle 8.130 TL olmuştur.

Başka bir ifadeyle, günde 136 TL gıda harcama yapması gereken dört kişilik aile 12 ay sonra 271 TL yapmak durumunda kalmaktadır.

Haneye giren toplam geliri bu seviyede artmayan haneler ya harcamaları kısmak ya da zorunlu harcamalarını karşılamak için borçlanmak durumunda kalmaktadır.

Sabit-dar gelirli bireyler ile hanelerin bu ayda da eriyen alım güçleri genel enflasyon seviyesinin üzerinde seyreden gıda enflasyonu yüzünden daha da gerilemektedir.

26.485 TL’ye çıkan toplam harcama gereği, kuşkusuz bir çalışanın alması gereken ücret düzeyi değildir. Yapılan hesaplamayla, dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir hayat sürebilmesi için hanesine girmesi gereken toplam gelir hesaplanmaktadır.

Bilindiği üzere, Gözden Geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı ülkemiz tarafından 2007 yılında onaylanmıştır.

Şartta yer alan düzenlemede ‘çalışanların kendilerine ve ailelerine iyi bir yaşam düzeyi sağlayacak ücret hakkına sahip oldukları’ tanınmaktadır (Türkiye bu maddeye çekince koymuştur). Bu “Ben emekçileri açlık sınırında çalıştıracağım demek değil midir?”

Burada sözü edilen ‘iyi yaşam düzeyi’ olmaktadır. Konfederasyonumuz çalışması, ülkemiz açısından iyi yaşam düzeyinin ne olması gerektiğine yöneliktir.BirGün

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA