SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TÜM EMEKLİLER EK ZAM VE REFAH PAYI İSTİYOR!

Bu haber 16 Ocak 2024 - 14:18 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.
TÜM EMEKLİLER EK ZAM VE REFAH PAYI İSTİYOR!

TÜM EMEKLİLER EK ZAM VE REFAH PAYI İSTİYOR!

.

“Temmuz 2023 tarihinde memurlara 8077 lira refah payı ilave ek ödeme verilmişken, aynı toplu sözleşme statüsüne ait memur emeklilerine 8.077 lira verilmeyerek en düşük memur maaşı ile arada büyük fark oluşmuş ve memur emeklileri mağdur edilmiştir.

Emeklilerin alım gücünün sürekli düştüğü, “TÜİK’in açıkladığı rakamlar ve Merkez Bankasının enflasyon beklentileri değerlendirildiğinde emeklilerimize ilave bir zam ve refah payı talebimizin zorunluluk olduğu ortaya çıkmaktadır.

2023 yılı enflasyonunun yüzde 64,77, geçen yılın ikinci 6 aylık enflasyonunun ise yüzde 37,57 olarak açıklandı.

Temmuz ayında memur ve emeklilere yüzde 6 zam verildiği için geçen 6 ayda maaşların 31,57 puan eridi.

“Ocak ayında da önce bu erime telafi edilerek Temmuz 2023’teki maaş zamları sıfırlanmış, ardından da yüzde 15’lik 2024 yılının ilk yarı zammı yapılmıştır.

Yani memur ve memur emeklilerine 2024 yılının ilk 6 ayı için yapılan zam yüzde 15’tir.

Bu bakımdan memur ve emeklilere yüzde 49,25 zam yapıldığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmıyor. Enflasyon farkı maaş zammı değildir. Enflasyon farkı maaşlardaki yaşanan erimenin gecikmiş bir telafisidir. Bu da aslında emekli maaşlarının enflasyon karşısında sürekli eridiğinin ispatıdır.”

“ALIM GÜCÜ SÜREKLİ DÜŞÜYOR”

Memur ve emeklilerin maaşlarının uzun yıllardan beri yapılan düşük zamlarla eritilmekte, alım gücü sürekli düşürülmektedir.

“2002 yılında ortalama memur maaşı ile 22,1 en düşük memur maaşı ile 14,9 çeyrek altın alınabiliyordu.

Bugün ise zamlı maaşlarıyla birlikte ortalama memur maaşıyla 10,8 sosyal yardımlar dahil en düşük memur maaşıyla 9,4 çeyrek altın alınabiliyor.

Yani maaşlar altın karşısında yüzde 50’nin üzerinde değer kaybetmiş durumdadır. Çalışan ve emeklilerin bütçeden aldıkları pay sürekli azalmaktadır. Aynı durum 2024 ve 2025 yılları için de geçerli olacaktır.”

“MEMUR VE EMEKLİLERİN MAAŞLARI GELECEK 2 YILDA 15 PUAN ERİYECEK”

2 yıllık toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerine 2024’ün tamamı için yüzde 15+10 olmak üzere kümülatif yüzde 26,5 2025 yılın tamamı için ise yüzde 6+5 olmak üzere kümülatif yüzde 11,3 oranında maaş artışı yapılacaktır.

“İki yıllık tahmini veriler ve maaşlara yapılması öngörülen artışlar hesap edildiğinde tahminlerin tutması varsayımıyla 2024 ve 2025 yıllarında mal ve hizmet fiyatları toplam yüzde 55,04 oranında zamlanırken memur ve emekli maaşlarındaki artış kümülatif yüzde 40,8’de kalacaktır.

En iyimser tahminle memur ve emeklilerimizin maaşları gelecek 2 yıllık sürede 15 puan eriyecek, enflasyon farkı ile dönem sonlarında yapılacak ödeme sonucunda maaşlarda reel anlamda sıfır artış sağlanmış olacaktır. Bu durum, maaşların erimeye devam edeceğinin resmi olarak tescili anlamı taşımaktadır.

2022 ve 2023 yıllarında verilen sadece memurlar için bir can suyu olmuştu. Ancak bu refah payı ayrıcalık yapılarak memur emeklilerine verilmemiştir

Ne yazık ki bu sene de bu uygulama hayata geçmedi. Emeklilerimizin alım gücünün yükseltilmesi için gerçek enflasyonun üzerinde artış yapılması ve ek olarak refah payı verilmesi zorunluluktur.

TÜİK’in açıkladığı rakamlar ve Merkez Bankasının enflasyon beklentileri değerlendirildiğinde memur ve emeklilerimize ilave bir zam ve refah payı talebimizin keyfiyet değil zorunluluk olduğu ortaya çıkmaktadır.”

“EMEKLİ MAAŞLARININ MEMURİYET HAYATIYLA BAĞI KOPTU”

Kamu görevlilerine yönelik ilave ek ödeme uygulamasının büyük bir adaletsizlik yarattı.

“Temmuz 2023 tarihinde memurlara 8077 lira refah payı ilave ek ödeme verilmişken, aynı toplu sözleşme statüsüne ait memur emeklilerine 8.077 lira verilmeyerek en düşük memur maaşı ile arada büyük fark oluşmuş ve memur emeklileri mağdur edilmiştir.

Aksine Ocak zamlarıyla birlikte 8.077 lira olarak başlanan ilave ek ödeme uygulaması 12.054 liraya çıkmıştır.

Bu düzenlemede bu ödemeden herhangi bir kesinti yapılmayacağı öngörüldüğü için memurların yalnızca çalıştıkları dönemlerine esas bir tazminat olarak uygulanması, emekli olduklarında bu ödemenin emekli maaşı hesabına dahil edilmeyeceği söz konusu.

Hal böyle olunca ilave ek ödeme uygulaması, çalışırken alınan maaşla emekli maaşları arasındaki uçurumu daha da büyütmüş, emekli maaşlarının memuriyet hayatıyla bağını koparmıştır. Çalışırken 33.000 lira dolayında maaş alacak olan bir memurun maaşı, emekli olduğunda 14.850 liraya düşecektir.

Bu şartlar altında özellikle memur emeklilerimizin maaşlarının, çalışma hayatıyla ilişkisi bütünüyle kesilmiştir. Böyle olunca memurlarımız emekli olmak istemeyecek, tüm kamu görevlileri 65 yaşına kadar çalışmayı sürdürecek, emekli olduktan sonra da düşük maaşla yaşam mücadelesi verecektir.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA