SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TÜİK, ENFLASYON SEPETİNDE GIDA VE KONUTUN AĞIRLIĞINI AZALTTI

Bu haber 05 Şubat 2024 - 14:16 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.
TÜİK, ENFLASYON SEPETİNDE GIDA VE KONUTUN AĞIRLIĞINI AZALTTI

TÜİK, ENFLASYON SEPETİNDE GIDA VE KONUTUN AĞIRLIĞINI AZALTTI

.

Gıda ve konutun enflasyon sepetindeki ağırlığı düşürüldü. Sepete üç yeni madde girdi.

Emek kesimi ve emeklilere düşük artış yapmak için toplumun az kullandığı ürünler sepete giriyor, zaruri ve çok kullandığı ürünlerin ağırlığı enflasyon sepetinden çıkarılarak enflasyon düşük gösteriliyor.

Türk iye İstatistik Kurumu (TÜİK), her yıl olduğu gibi bu yıl da ocak ayı verileriyle birlikte enflasyon sepeti güncellemelerini kamuoyu ile paylaştı.

Fiyat derlenen yerleşim yerleri ve işyerleri, endeks sepetinde yer alan ürünler ve ağırlıkları ile ürün tanımları, her yıl TÜİK tarafından güncelleniyor.

TÜİK’in enflasyon sepetindeki madde sayısı 2024’te bir önceki yıla göre 2 artışla 406’ya yükseldi. Madde çeşidi de bu dönemde 18 artışla 913 oldu.

Sepete yeni giren maddeler votka, kadın montu, düğün, nişan ve benzeri toplantılar için salon kirası oldu.

Sepetten çıkan tek ürün çocuk ayakkabısı (deri veya suni deri) oldu.

GRUP AĞIRLIKLARI DEĞİŞTİ

Güncellemeye göre, bu yıl sepete yeni giren maddeler votka, kadın montu, düğün, nişan ve benzeri toplantılar için salon kirası; sepetten çıkan tek madde ise çocuk ayakkabısı (deri veya suni deri) oldu.

Ayrıca, makarna, süt, sigara, ayakkabı (kadın için), elektrikli süpürge, saklama ve muhafaza malzemeleri, diğer sağlık ürünleri, otomobil (dizel), otomobil (benzinli), köprü geçiş ücreti, tren ücreti (şehirlerarası), uçak bileti ücreti, sportif faaliyetler için yapılan ödemeler, özel televizyon ve çevrim içi yayın hizmetleri, magazin ve dergiler ve saat maddeleri altında kapsanan madde çeşitleri ve madde çeşit ağırlıkları güncellendi.

TÜİK, ana harcama grupları ağırlıklarında değişikliğe gitti. Gıda ve alkolsüz içecekler grubunun ağırlığı 2023’te yüzde 25,43 iken 2024’te yüzde 24,98’e düşürüldü.

Sağlık, eğlence ve kültür, lokanta ve oteller, eğitim, giyim ve ayakkabı, alkollü içecekler ve tütün grup ağırlıkları artarken, ev eşyası ile çeşitli mal ve hizmetlerin ağırlığı düştü. Haberleşmede ise grup ağırlığının değişmediği görüldü.

Konut grubunun ağırlığı da bu dönemde yüzde 16,61’den yüzde 14,20’ye düşürüldü.

Sepette ağırlıklar ev eşyasında yüzde 8,66’dan yüzde 8,12’ye, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 4,64’ten yüzde 4,30’a düşürüldü.

Sepette ağırlıklar alkollü içecekler ve tütünde yüzde 3,57’den yüzde 3,76’ya, ulaştırmada yüzde 15,08’den yüzde 17,36’ya, giyim ve ayakkabıda yüzde 6,41’den yüzde 6,94’e, sağlıkta yüzde 3,53’ten yüzde 3,71, haberleşmede yüzde 3,30’dan yüzde 3,34’e, eülence ve kültürde yüzde 3,25’ten yüzde 3,33’e, eğitimde yüzde 1,67’den yüzde 1,80’e, lokanta ve otellerde yüzde 7,82’den yüzde 8,17’ye yükseltildi.

SEPETE ÜÇ YENİ MADDE GİRDİ

2024’te enflasyon sepetine votka, kadın mont (anorak) ve düğün, nişan vb. toplantılar için salon kirası eklenirken çocuk ayakkabı (deri ve suni deri) çıkartıldı.

TÜİK, TÜFE sepetinde yer alan mal ve hizmetler ile ağırlıklarının her yıl hanehalklarının en güncel tüketim yapısını yansıtacak şekilde güncellendiğini, güncelleme çalışmalarının; her yıl uygulanmakta olan Hanehalkı Bütçe Anketi verilerinin incelenmesi, idari kayıtların gözden geçirilmesi, mal ve hizmet piyasasının takibi ve bölge müdürlüklerinden gelen önerilerin değerlendirilmesine dayalı olarak yapıldığını belirtti.

TÜİK, Haziran 2022’den bu yana madde sepeti fiyat listesini gizliyor.Sözcü

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA