SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TTB’DEN ASM’LERDEKİ SAĞLIKSIZ KOŞULLARA TEPKİ: ‘Pencerenizi açın’ afişi var penceresi yok

Bu haber 15 Kasım 2022 - 15:35 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.
TTB’DEN ASM’LERDEKİ SAĞLIKSIZ KOŞULLARA TEPKİ: ‘Pencerenizi açın’ afişi var penceresi yok

TTB’DEN ASM’LERDEKİ SAĞLIKSIZ KOŞULLARA TEPKİ: ‘Pencerenizi açın’ afişi var penceresi yok

.

Orta Anadolu’da ASM ve aile hekimlerini ziyaret eden TTB, ASM’lerin yetersiz ve sağlıksız koşullarına dikkat çekti. Açıklamada, kamuya ait olmayan, penceresiz odaların sağlıksızlığına işaret edildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu (AHEK), Orta Anadolu bölge toplantısı sonuç bildirgesini paylaştı. Eskişehir-Bilecik Tabip Odaları ev sahipliğinde 22 aile sağlık merkezi (ASM) ve 70 aile sağlık birimini ziyaret eden TTB, ASM binalarındaki sağlıksız koşullara dikkat çekti. Açıklamadan önce söz alan Dr. Emrah Kırımlı, İstanbul Taksim’de yaşanan bombalı saldırıları kınadı. 

“ASM’LERİN FİZİKİ KOŞULLARI SAĞLIKSIZ”

Açıklamada konuşan TTB AHEK Sekreteri Dr. Sibel Uyan, yaptıkları ziyaretlerde ASM’lerin sağlık açısından fiziki olarak yetersiz bina ve mekanlarda hizmet verdiğini gördüklerini söyledi. Uyan, ‘Temiz hava için pencerenizi açın’ afişinin asılı olduğu ASM’de pencerenin olmadığına dikkat çekerek “Penceresiz odalarda, yemek kokuları ve düğün sesi eşliğinde sağlık hizmeti verilir mi?” diye sorarak Eskişehir ve Bilecik il merkezinde bulunan pek çok ASM’nin kamuya ait olmayan binalarda hizmet vermeye çalıştığına vurgu yaptı. 

“BAKANLIK SORUMLULUKTAN KAÇIYOR”

ASM binalarının çoğunun tek girişli olduğunu, engelli hastaların erişiminde aksaklıklar yaşandığını dile getiren Uyan “ASM’lerin çoğunun fiziki koşulları acil durumlarda binanın boşaltılması için sorun yaratabileceği gibi hekimlerin dinlenme odası, hastaların da bekleme alanlarının yetersiz olduğunu gözlemledik. Sağlık Bakanlığı görev ve sorumluluktan kaçarak ASM’lerin işini aile hekimlerinin sırtına yüklüyor” dedi.

“AİLE HEKİMLERİ TÜKENMİŞ, YALNIZ VE MUTSUZ”

“Yalnızlaştırılan, tüketilen ve mutsuz edilen aile hekimleri ne yapsın?” ifadelerini kullanan Dr. Uyan, ikinci basamakta yaşanan hasta yığılmalarının ASM’lere olan hasta talebini artırdığına değinerek “Basamaklar arası sevk zinciri hâlâ kurulamadı” dedi.

ASM’lerde görev yapan hekim ve sağlık emekçilerinin ağır yük işi, yetersiz fiziki koşullar, mobbing ve yönetsel baskılar sebebiyle baskı altında olduklarına vurgu yapan Dr. Uyan, çoğu aile hekiminin işlevsel olmadığına inanmasına rağmen ücret yetersizliği sebebiyle HYP (Hastalık Yönetme Platformu) yapmaya çalıştığını söyledi. 

“PERFORMANS SİSTEMİ ONUR KIRICI”

Bir ziyaretlerinde görevli bir aile hekiminin “Teşvik ve performans sistemini onur kırıcı buluyorum” dediğini de hatırlatan Dr. Uyan, “Aile Hekimliği Ödeme Yönetmeliği ile düşünce ve önerilerini açıklayan, hak arayan ASM çalışanlarını cezalandıran bunun için adı ceza yönetmeliği olarak değiştirilen dayatmalara karşı bir yılı aşkın süredir meslek odaları ve sendikaların yaptığı mücadele ve iş bırakma eylemleri soruşturmaya bile gerek duyulmadan maaş kesintileri yapılmaya devam ediliyor” diye konuştu.

“ÖRGÜTLÜ OLMA ÇABASI VAR”

TTB ve tabip odalarının sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı eğitici çalışmalar da başlattığını sözlerine ekleyen Dr. Uyan, “Yakın zamanda cep telefonlarına uyarlanabilecek aplikasyonlar ile şiddet anında bir tuşla o ilin tabip odası ve yakınlarındaki hizmet sağlayıcılara alarm verilecek” dedi.

Aile hekimlerinin örgütlülüğünün haklarını almanın ilk koşulu olduğuna vurgu yapan Dr. Uyan, “Bölgede aile hekimlerinin hak arama mücadelesinde ve sorunların çözümü konusunda yalnızlaştırılması, örgütlü davranmada yaşanan sorunlar ve kaygıları olsa da aile hekimlerinin kendi küçük gruplarında dayanışma içinde örgütlü olma istek ve çabalarının oldukça önemli olduğu anlaşılmıştır” diye konuştu.Evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA