SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TRABZON’DA KIRMIZI ALARM! Coronavirüs rakamları arttı, yoğun bakımlar yeniden hareketlendi

Bu haber 18 Temmuz 2022 - 17:35 'de eklendi ve 75 views kez görüntülendi.
TRABZON’DA KIRMIZI ALARM! Coronavirüs rakamları arttı, yoğun bakımlar yeniden hareketlendi

TRABZON’DA KIRMIZI ALARM! Coronavirüs rakamları arttı, yoğun bakımlar yeniden hareketlendi

.

Trabzon il Sağlık Müdürü Hakan Usta, coronavirüs yoğun bakımlarının yeniden hareketlendiğini açıkladı.

Trabzon’da coronavirüs rakamları korkutan seviyelere ulaştı.

İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, tüm dünyada vakaların arttığını belirterek, yaz aylarının gelmesiyle temasın artmasının buna neden olduğunu belirtti.

Usta ayrıca Trabzon’da günlük 500 civarında koronavirüs vakasına rastlandığını ve 1-1,5 ay önce sıfıra inen yoğun bakımdaki hasta sayılarının ise bugün itibariyle 1’i entübe halinde 13 olduğunu belirtti.

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta’nın açıklamaları şu şekilde;

CORONAVRÜS RAKAMLARININ ARTIŞ NEDENİ…

Sadece ülkemizde değil dünyada da vakalar artıyor maalesef. Bu bir atak. Bu atağı daha çok eylül aylarında bekliyorduk. Ama insan hareketlerinin fazlalaşması muhtemel. Vaka sayılarındaki hızlı artışı bu dönem yaşamış olduk. Vaka artışlarımız hala devam ediyor inşallah kısa sürede bunun terse dönmesini bekliyoruz.

İnsanların maske mesafe ve temizlik kurallarına uyduklarında bunun olmayacağını hepimiz biliyoruz. Muhtemel ki insan hareketlerinin fazlalaşması da temaslara yol açıyor. Toplu düğünler eğlenceler ve organizasyonların içinde de insanların maske mesafe hijyen kurallarına uymaması nedeniyle ister istemez durum buralara geliyor.

“MAALESEF SÖZÜMÜZ DİNLENMİYOR”

Sürekli vurguladığımız bir şey var. Özellikle hastalık belirtisi olan vatandaşlarımızın da kendilerini bilinçli bir şekilde toplumdan izole etmelerini bekliyoruz. Bunda da sözümüzün çok dinlendiğini görmüyoruz maalesef. Bunda da eksiklikler var ki tablomuz bu şekilde geliyor.

İnsanlarda artık bıkkınlık var bu tabi normal. Sayın bakanımızın belirttiği şekliyle biz 8-10 aylık süreçte artık herkes kendini kollayacak durumuna dönmüştük. Devletin korumasından ziyade kişiler kendilerini koruyacaklar, hastalıklıysa veya belirtileri varsa toplum içerisine çıkmayacaklar, herhangi bir kronik rahatsızlığı tedirginliği varsa onlar da maskeyle mesafeyle kendilerini izole edecekler. Bu sürecin böyle devam etmesi tabi hepimizin yararınadır. Tekrar sayın bakanımızın istediği şekilde cereyan etmesini bekliyoruz.

KAPANMA GERİ GELİR Mİ?

Eskisi gibi kapanmalar sıkı denetimlerin olmayacağını umut ediyoruz. O anlamda tedbirlerimizi alıyoruz. Ülkemizde aşılanma oranı oldukça iyi durumda. Dolayısıyla böyle bir tablonun olmayacağını büyük olasılıkla ümit ediyoruz.

TRABZON’DA CORONAVİRÜS VAKASI VE YOĞUN BAKIMDAKİ HASTA SAYISI KAÇ?

Şu anda yaklaşık 13 tane hastamız coronavirüste yoğun bakımda yatıyor. Bugün itibariyle birisi entübeydi. Yoğun bakım yataklarını temiz ve Covid diye ayırmak zorunda kalıyoruz. Covid yoğun bakım sayıları arttıkça Covid yoğun bakımına ayırdığımız yatak sayılarını da arttırmak durumunda kalıyoruz. Bu sefer de temiz dediğimiz yani Covid dışı hastaların sıkışıklıklar yaşıyoruz. İkisini dengelemeye gayret ediyoruz.Haber61

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA