SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ GÜBREDE FİYATI AŞAĞI ÇEKTİ: Gübre 4 ay önceye göre yüzde 53 zamlandı

Bu haber 11 Şubat 2022 - 19:22 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.
TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ GÜBREDE FİYATI AŞAĞI ÇEKTİ: Gübre 4 ay önceye göre yüzde 53 zamlandı

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ GÜBREDE FİYATI AŞAĞI ÇEKTİ: Gübre 4 ay önceye göre yüzde 53 zamlandı

.

Tarım Kredi Kooperatifleri, fahiş biçimde zamlanan gübrede kısmen indirim yapmak zorunda kaldı. Yapılan indirime rağmen gübre fiyatı, dört ay önceye göre yüzde 53 daha yüksek.

Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımsal üretim ve gıda krizindeki çarpıcı durumla ilgili adım atmak zorunda kaldı. Fahiş biçimde zamlanan gübrede kısmen indirim yapıldı. İndirime rağmen gübre fiyatı dört ay önceye göre yüzde 53 daha yüksek.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü, “14 Şubat 2022 tarihi itibariyle kimyevi gübrelerde yüzde 30’a varan indirimler yapılmış olup, ÜRE gübresi 9.200 TL, 20.20.0 gübre 6.100 TL ve çay gübresi ise 7.500 TL’den satılacaktır” açıklaması yaptı.

Açıklamada, Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin, üreticilerin tarımsal girdi ihtiyaçlarını zamanında, güvenilir, kaliteli ve uygun şartlarda karşılamaya ve ülke tarımını desteklemeye devam edeceği söylendi.

Tarımsal üretimin devamlılığı açısından verimliliğin en önemli konulardan biri olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Tarım alanlarından daha fazla ürün elde etmek için verim ve kalitenin sürekliliğini sağlamak büyük önem taşımaktadır. Başta kimyevi gübre olmak üzere tarımsal girdi fiyatlarında yaşanan artışlarından olumsuz etkilenen üreticilerimizin üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla üretimi kolaylaştırıcı imkanlar sağlanmaktadır.

Bu kapsamda, 14 Şubat 2022 tarihi itibarıyla kimyevi gübrelerde yüzde 30’a varan indirimler yapılmış olup, ÜRE gübresi 9.200 TL, 20.20.0 gübresi 6.100 TL ve çay gübresi ise 7.500 TL’den satılacaktır.”

GÜBRE FİYATI ÜRETİMİ ETKİLİYOR, MUTFAKTAKİ YANGIN BÜYÜYOR

Tarım Kredi Kooperatiflerinin açıklamasında da belirtildiği gibi, gübre, tarımsal üretimde en önemli ihtiyaçlar arasında başı çekiyor. Gübre fiyatlarındaki fahiş yükselişler, üretim maliyetlerini katlamakla birlikte çok sayıda çiftçinin de üretimi bırakmasına neden oldu. Bu gelişmeler, gıda ürünlerinin neredeyse her gün zamlanmasına neden oluyor. Üretimdeki düşüş nedeniyle gıda krizinin çok dah büyüyeceği değerlendirmeleri yapılıyor.

GÜBREDEKİ FAHİŞ ZAMMIN KISA TARİHİ

Yapılan indirime rağmen gübre fiyatı 4 ay önceye göre yüzde 53 fazla.

Gübre fiyatındaki durum son 2 yılda özetle şöyle gelişti:

2020’de üre gübresinin ton fiyatı 2.100 liraydı.

Pandemi ve döviz krizinin etkileriyle 2021’de 6.000 lira dolaylarına kadar ulaştı.

Keskin yükselişler ve fahiş zamlar 2022’de de devam etti.

Yapılan indirime rağmen üre gübresinin fiyatı 9.200 lira oldu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA