SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

SOĞAN HEM GÖZÜ HEM CEBİ YAKIYOR: Çarşı-pazar cabası

Bu haber 15 Kasım 2022 - 15:55 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.
SOĞAN HEM GÖZÜ HEM CEBİ YAKIYOR: Çarşı-pazar cabası

SOĞAN HEM GÖZÜ HEM CEBİ YAKIYOR: Çarşı-pazar cabası

.

Pahalılık alışveriş sepetlerini hafifletiyor. Yüksek enflasyon nedeniyle satın alma gücü azalırken bir yılda domatesin fiyatı yüzde 171, soğanın fiyatı ise yüzde 310 arttı. Soğan artık gözü değil cebi yakıyor.

Fiyatlardaki artışlar alışveriş sepetine yansıyor. Pahalılık her geçen gün sofraya konulan gıdanın eksilmesine neden oluyor. Temel gıda ürünlerinin bir yıldaki fiyat artışı korkunç tabloyu gözler önüne serdi.

CHP Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TÜİK’in “Hayatın gerçeklerinden uzak” olduğunu belirttiği 2021 yılı fiyatları ile pazar yerlerindeki fiyatları karşılaştırdı. CHP’li Tutdere, TÜİK’in madde sepetinde yer alan 23 ürünün fiyatlarında yaşanan 12 aylık değişimi hesapladı.

Hesaplamaya göre, Kasım 2021’de 7,36 TL olan domatesin kilogram fiyatı 20 TL’ye fırladı. Domates 12 ayda yüzde 171 oranında zamlanırken salatalık yüzde 175, patlıcan yüzde 40, soğan yüzde 310, patates ise yüzde 167 zamlandı.

PEMBE TABLO ÇİZİLMEYE ÇALIŞILIYOR

İktidarın, yurttaşın belini büken enflasyona karşı çözüm üretmekten uzak olduğunu söyleyen Tutdere, “Bu tabloyu vatandaş çok iyi biliyor, çünkü yokluğu ve yoksulluğu iliklerine kadar hissediyor. Ancak ekonomiyi bu hale getiren iktidar her şey yolundaymış gibi kurumlar eliyle pembe tablolar çizmeye çalışıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Şikayet etmeyeceğiz, yeni çözüm yollarına bakacağız” dediğini anımsatan Tutdere, “Evine yeterli gıda alamayan, çocuğuna meyve dahi alamayan vatandaş nasıl şikâyet etmeyecek?

Çöpten meyve sebze toplayan vatandaş nasıl şikayet etmeyecek?” diye sordu. Tutdere, 20 yıldır iktidarda olan AKP’nin Türkiye’yi 40 yıl geriye götürdüğünü savundu.BirGün

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA