SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

‘SADECE YAŞAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’ | Artık hayallerin yarını bile yok!

Bu haber 08 Aralık 2022 - 13:34 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.
‘SADECE YAŞAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’ | Artık hayallerin yarını bile yok!

‘SADECE YAŞAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’ | Artık hayallerin yarını bile yok!

.

Ankara’da işçiler belirlenecek asgari ücretin 8.000 olacağını tahmin ediyor, ancak temel ihtiyaçlara her gün gelen zamlar karşısında bu ücretin beklentileri karşılamayacağı fikri hakim.

Ankara’da çeşitli fabrikalardan konuştuğumuz işçiler, Asgari Ücret Tespit Komisyonundan ortalama 8.000 liralık bir rakam çıkacağını beklediklerini söyleyerek duruma tepki gösteriyor.

 Öte yandan çarşı pazardaki artışın engellenmediğini ifade eden bir işçi, “Sadece yaşamak için çalışıyoruz” diyor.

Ankara’da Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan bir fabrikada çalışan bir işçinin asgari ücret beklentisi ile tahmini arasında oldukça fark var: “Benim bugün sadece geçinmem için en az 15.000 olması şart ama bize verecekleri maksimum 7.500 olur. O da üstüne bir sürü zamla daha elimize geçmeden yok olur gider.”

Bir başka işçi ise durumun günden güne kötüye gittiğini anlatıyor: “Asgari ücret denince eskiden akla evi geçindirebilecek ücret gelirdi. Yani insanlar önceden kirasını faturasını öderdi geriye kalan parayla eşimin istediği mutfak eşyasını, çocuğumun istediği oyuncağı alabilecek miyim diye düşünürdü.

Şimdi kiranı verdin faturanı verdin geriye kalanla evine ekmeği zor götürüyorsun. Önceden eve bir kişi bakardı. Şimdi 5 kişinin maaşı bir ev masrafı etmiyor. Artık evde herkes çalışıyor yine zar zor geçiniyoruz.”

‘HİÇBİR ŞEYE ZAM GELMESİN’

Uzun süredir birçok fabrikada çalışmış bir kadın işçi de “Valla ben zam falan istemiyorum ama hiçbir şeye zam yapılmasın. Yani tamam maaşım da artmasın ama kiram da doğal gaz da elektrik de artmasın. Artık önümüzü görmek mümkün değil. Artık hayallerin yarını bile yok. Hep yarının korkusuyla yaşıyoruz.

Önceden 3 liraya aldığımı bugün 15 liraya alıyorum. Böyle bir şey olabilir mi? Her markete girdiğimde ayrı bir şaşkınlıkla çıkıyorum” diye konuştu.

Bir gıda fabrikasında çalışan kadın işçi “Eskiden asgari ücret artınca elimize biraz daha para geçecek diye seviniyorduk ama artık asgari ücret artınca masrafların da artmasından korkuyoruz. Kirada oturuyoruz.

Eşim çalışıyor, ben ve oğlum da çalışıyoruz anca geçiniyoruz. Maaş arttıkça gelen zamlar da artıyor. Allah tek maaşla geçinenlerin yardımcısı olsun” dedi.

Genç bir kadın işçi de “Eskiden 2 ayakkabı alabiliyorken şimdi 1’ini zor alır olduk” dedi. Sadece yaşamak için çalıştıklarını söyleyen işçi, ücretin gelmesiyle gitmesinin bir olduğunu ama asgari ücretin en fazla 7.500 olarak belirleneceğini düşündüğünü dile getirdi.

Bir başka işçi de marketlerdeki zamlara dikkat çekerek, “Markete her girdiğimde salçaya 5 lira zam gelmiş oluyor. Özellikle almasam da gidip bakıyorum. Salça bile çok pahalı artık. Ben AKP’ye oy verdim ama böyle gitmez. Halimiz çok kötü daha da kötüye gidiyor” dedi.evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA