SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

PROF. DR. MEHMET CEYHAN ARTAN KORONAVİRÜS VAKALARINA KARŞI YURTTAŞLARI UYARDI

Bu haber 05 Temmuz 2022 - 18:59 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.
PROF. DR. MEHMET CEYHAN ARTAN KORONAVİRÜS VAKALARINA KARŞI YURTTAŞLARI UYARDI

PROF. DR. MEHMET CEYHAN ARTAN KORONAVİRÜS VAKALARINA KARŞI YURTTAŞLARI UYARDI

.

Sağlık Bakanlığı’nın dün açıkladığı haftalık coronavirüs tablosu yurttaşlarda endişe yarattı.

Haftalık 57.113 kişide coronavirüs vakasının çıkması “maskelere tekrar geri mi dönülüyor” sorusunu akıllara getirdi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Cumhuriyet’e konuşarak, “Gerçek vaka sayısının 100.000’nin üzerinde olduğunu düşünüyorum” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık Covid-19 tablosuna göre, 27 Haziran-3 Temmuz arasında vaka sayısı 57.113 oldu, 25 kişi hayatını kaybetti.

Uzmanlar, maske yasağının kaldırılmasının ardından salgının hâlâ devam ettiğini belirterek, tedbirlerin devam etmesi gerektiği konusunda yurttaşları uyarmıştı.

Vakaların yükselişe geçmesiyle Cumhuriyet’e konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka sayılarının açıklanan rakamlardan çok daha fazla olduğunu söyledi.

“AÇIKLANAN RAKAMLARI 40’LA ÇARPIN”

Ceyhan şöyle devam etti:

“En büyük yanlışlardan biri tedbirleri kaldırmak. Temas o kadar arttı ki, pandemi öncesinden daha fazla temas etmeye başladık. Dikkat ederseniz tedbirler kalktıktan sonra nedeni bilinmeyen hepatitler, maymun çiçeği hastalığı gibi hastalıklar çıkmaya başladı.

Her taraf hasta dolu, yetişkin ve çocukların tamamında çok sayıda hasta var.”

“Aşılama oranı normalden düşük, önlemler normalden az. Türkiye’ye girerken hiçbir kontrol yok. Turizm sezonundayız ve en çok varyant gören ülkelerden insanlar ülkemize geliyor.

Vakaların salgının başından beri en yüksek vaka sayısı olduğunu düşünüyorum. Açıklanan rakamları en az 40’la çarpın. Devletin yaptığı hatadan geri dönmesi lazım.

Unutulmamalıdır ki en büyük dalga geçen yaz yaşanmıştı.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA