SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

“OKULLARDA BİR ÖĞÜN SAĞLIKLI VE ÜCRETSİZ YEMEK” KAMPANYASI: 100.000 imza toplandı

Bu haber 29 Kasım 2022 - 13:02 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.
“OKULLARDA BİR ÖĞÜN SAĞLIKLI VE ÜCRETSİZ YEMEK” KAMPANYASI: 100.000 imza toplandı

“OKULLARDA BİR ÖĞÜN SAĞLIKLI VE ÜCRETSİZ YEMEK” KAMPANYASI: 100.000 imza toplandı

.

İzmir’de, “Okullarda bir öğün sağlıklı ve ücretsiz yemek” kampanyası için toplanan imzalar Milli Eğitim Bakanlığına ulaştırılacak.

İzmir’de, Ekmek ve Gül Dergisi, Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖV-DER), Bornova Kadın Dayanışma Derneği (BORKAD) ve Buca Evka 1 Kadın Kültür ve Dayanışma Evi Derneği’nin (BEKEV) yaklaşık 3 aydır sürdürdüğü “Okullarda bir öğün sağlıklı ve ücretsiz yemek” talepli kampanyası kapsamında toplanan imza dilekçeleri Milli Eğitim Bakanlığına ulaştırılacak.

Dilekçeler gönderilmeden önce Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube binasında basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada, Ekmek ve Gül, ÖV-DER, BORKAD ve BEKEV temsilcileri yer alırken, basın metnini ise ÖV-DER İzmir Şube Başkanı Behram Kaya okudu.

İMZALAR YÜZ BİNE ULAŞTI

Kaya, “Gerek sosyal medyada gerekse ilçelerde ve okul önlerinde kurduğumuz imza masaları ile yüz bine ulaştık. İmza masalarında velilerin sıraya girmesi, kendilerinin imza metnini mahalleye götürüp diğer velilere imzalatıp getirmesiyle ve sosyal medyada hızla imza sayısının artmasıyla bu talebin ne kadar acil ve zorunlu olduğunu gördük” dedi.

“ÇOCUKLARIN DERSLERE AÇ GİRMESİNE GÖZ YUMAN VEKİLLER KİMLERİ TEMSİL EDİYOR?”

Kaya, ülkenin her tarafında birçok kurum ve kuruluşun çalışması sonucu dört parti meclis başkanlığına önerge vererek talebin yerine getirilmesini istedilerse de iktidar partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini hatırlattı. Kaya, “Çocuklarımızın hakları bir kez daha siyasete alet edildi. Önergeye ‘Hayır’ diyen vekiller acaba kimler adına bu oyu kullandılar?  Bir ülkede bu talebi bakanlık nasıl görmez, hükümet neden yerine getirmez?

Çocuklarının derslere aç girmesine göz yuman milletvekilleri kimleri temsil ediyor? Ekmek arasına bir dilim peynir, iki zeytin koyduğunda mutlu olduğunu söyleyen velilerin temsilcileri kimler?” gibi sorular yöneltti.

Sağlıklı ve ücretsiz yemek taleplerini bir kez daha yineleyen Kaya, “Milletvekillerinden önergeyi kabul edip, ek ödenek çıkartılmasın ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, çocuklarımıza bir öğün sağlıklı ve ücretsiz yemeğin hemen verilmesini talep ediyoruz.

İzmir’de BORKAD ve BEKEV birlikte yürüttüğümüz ve ülke genelinde Ekmek ve Gül, TTB gibi birçok kurum ve kuruluşun yürüttüğü çalışmalar bitmedi, talebin yerine getirilmesine kadar da bitmeyecek” diye konuştu.

“SAĞLIKLI BİR NESİL YETİŞMESİ İÇİN…”

Yürütülen imza kampanyasında ise şu ifadeler yer alıyor; “Okul giderlerinin velilerin üstüne krizle birlikte daha fazla yıkılması, ailelerin çocuklarının beslenme çantasına beslenecek bir şey koyamamaları; kansızlığa, bodurluğa, obeziteye, gelişim bozukluğuna yol açmasının yanında öğrenme güçlüğü ve zihinsel gelişim bozukluğuna da neden olmaktadır.

Dengeli ve sağlıklı bir nesil yetişmesi için okullarda bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesini Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2019 yılında bu yönde aldığı kararın yeni Eğitim öğretim yılında uygulamaya geçirilmesini talep ediyoruz.”

EKMEK VE GÜL’ÜN KAMPANYASI

Ekmek ve Gül’ün “Okullarda Bir Öğün Ücretsiz Sağlıklı Yemek Her Çocuğun Hakkı” diyerek başlattığı kampanya geniş kesimler tarafından ilgi görmüştü.

Ülke çapında pek çok kadın derneği, veli derneği, mahalle inisiyatifleri ile birlikte imza stantları açan kadınların kampanyası karşılık bulmuş, konu Meclis gündemine de taşınmıştı.

Ekim ayında CHP, HDP, İyi Parti ve TİP’in konuyla ilgili meclis genel kuruluna verdiği kanun teklifleri de yine AKP ve MHP oylarıyla reddedilmişti.

Bu hakkın gereğinin yerine getirilmesi ile ilgili Milli Eğitim Bakanı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanına verilen soru önergeleri ise halen yanıtlanmadı.evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA