SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

İRAN VANAYI TÜRKİYE’YE KAPATTI! Botaş doğalgaza yüzde 50 zam yaptı

Bu haber 21 Ocak 2022 - 17:14 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.
İRAN VANAYI TÜRKİYE’YE KAPATTI! Botaş doğalgaza yüzde 50 zam yaptı

İRAN VANAYI TÜRKİYE’YE KAPATTI! Botaş doğalgaza yüzde 50 zam yaptı

.

Bahane arar gibi zam!

Botaş, İran’ın vanayı kapatmasının ardından sanayide gazı kısıtlamak yerine yüzde 50 zam kararı aldı.

Sanayi tarifesine ocak ayı başından beri toplamda yüzde 100 zam gelmiş oldu.

Bu durumun tüm imalat sanayini olumsuz etkileyeceğini ancak en çok cam, seramik, demir çelik ve otomotiv sektörlerini etkileyeceğini belirten sanayiciler, doğalgaz kesintisinin sadece 10 gün sürmesi durumunda olumsuz etkilerin bertaraf edilebileceğini ancak daha uzun bir süreye yayılması halinde maliyetleri ciddi bir şekilde artırarak tüketiciye de yeni zamlar yansıtmak zorunda kalacaklarına, her ferdin sofrasındaki ekmeğini de etkileyeceğini, dikkat çekti.

İran’ın vanayı Türkiye’ye karşı 10 günlüğüne kapatması ile Botaş bu sürece hazırlıksız yakalandı. Botaşı’ın bu hazırlıksızlığı ile doğalgazda kriz yaşanmasına neden oldu.

SANTRALLERE GİZLİ YAZI YOLLADI

Önceki gün sanayi kuruluşları ve santrallere gönderdiği ‘gizli’ ibareli yazı ile doğalgaz tedarikinde yüzde 40’lık kısıntıya gideceğini açıklayan Botaş, bu adımın sanayicilerden büyük tepki çekmesi ve uygulamadaki belirsizlikler üzerine farklı bir adım atarak doğalgaza Ocak ayı başında yüzde 50 zam yapmasına karşın yine yüzde 50’lik bir zam yaptı.

DAĞALGAZA YÜZDE 50 ZAM

Botaş, bugün yaptığı tarife değişikliği ile aylık tüketimi 300 bin metreküpün üzerindeki sanayi kuruluşları için zam yoluna gittiğini duyurdu.

Sözcü’den Emre Deveci’nin haberine göre, bu gruptaki sanayi kuruluşlarının ocak ayı sonu tüketiminin yüzde 60’ı normal tarifeden, yani bin metreküp için 6.300 TL’den, yüzde 40’ı ise yüzde 50 zamlı olarak 9.450 TL’den faturalandırılacak.

Böylece toplam faturada yaklaşık yüzde 20’lik yeni bir zam gelmiş olacak ve sanayi tarifesi ocakta bin metreküp için 7.560 TL’ye yükselecek.

Ocak ayı başında sanayi tarifesi yüzde 50 zamlanmıştı.

Sanayideki doğalgaz zamlarının tüketici enflasyonuna da yansıması olacak.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA