SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

BU PROJE UYGULANAMAZ! SAHİLİMİZİN YOK OLMASINI İSTEMİYORUZ. Darıca-Salacık sahili dolgusu

Bu haber 23 Ekim 2020 - 22:34 'de eklendi ve 196 views kez görüntülendi.
BU PROJE UYGULANAMAZ! SAHİLİMİZİN YOK OLMASINI İSTEMİYORUZ. Darıca-Salacık sahili dolgusu

BU PROJE UYGULANAMAZ! SAHİLİMİZİN YOK OLMASINI İSTEMİYORUZ

18.06.2016 tarihinde Akçaabat Belediye Başkanlığının basına verdiği açıklama ile Darıca ve Salacık Mahalleleri 41 hektarlık (300 dönüm) Sahil Dolgu uygulama İmar Planı haberi ile gündemimize girmişti.

Akçaabat Belediye Başkanı Sayın Şefik Türkmen, “Darıca Mahallesi, hem Trabzon’un hem de Akçaabat’ın şu anda yaşam alanı olarak en güzel yerlerden biri. Dolayısıyla orada rekreasyon alanı yapabilmemiz için dolgu alanı yapılması gerekiyor. Darıca sahiliyle Akçaabat sahiliyle buluşturacağız. Bu dolgu alanı yapılması sahilde yeni bir bozulmaya sebebiyet vermeyecek” demişti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, “Darıca sahilinde rekreasyon alanları yapmak için dolgu alanı planladıklarını belirterek, “Daha önce stadyumun altında yaptığımız dolgu alanı tamamlanmak üzere. Şehirde tabi hızlı bir yapılaşma var. Hem çıkacak hafriyatı dökecek yerimiz yok…” Görüşülen Darıca-Salacık Dolgu Alanı İmar projesi Akçaabat Belediyesi İmar İşleri komisyon raporu oy birliği ile kabul edilmiş, İmar projesi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına gönderilmişti.

Konu ile ilgili olarak daha önce bilgilendirilmemiz dahilinde Darıca Mahallesinin geleceğinden endişe ve sorumluluk duyan bir heyetin 13 Şubat 2016 tarh ve 3268 Sayılı imzalı dilekçeleri ile Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığından konunun mahiyeti hakkında bilgi talep edilmişti.

Darıca Mahallesi Heyetinin dilekçesine verilen cevapta; “13.02.2016 tarih ve 3268 sayılı yazı ile Akçaabat Belediye Başkanlığının Akçaabat İlçesi Darıca ve Salacık Mahalleleri Sahil kesimine ait Öneri Dolgu Alanının değerlendirilerek 1500 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1:1000 ölçekli uygulama İmar Planına işlenmesi teklif edilmiş, 5216 Sayılı Yasanın 7/b ve 7/c Maddelerine göre işlem yapılmak üzere Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına gönderilmiştir.”

“Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığının yapılan değerlendirmesinde öneri Dolgu Alanının ilgili Akçaabat Belediyesince hazırlanacak plan ve plan altlıklarının kurumumuza iletilmesi sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına +-gönderilmek üzere, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.06.2016 tarih ve 405 Sayılı öneri kararı altına alındı.” denilmişti.

Bugün Akçaabat basınından edindiğimiz bilgiye göre Akçaabat Belediye Başkanlığının yılın son Meclis Toplantısında Darıca Mahallesi ve Salacık Mahallesinin Sahilinin yok edecek Öneri Dolgu alanının görüşülmesini gündeme aldığı öğrenilmiştir.

Sayın Başkanın “…Orada rekreasyon alanı yapabilmemiz için dolgu alanı yapılması gerekiyor.” demişti. Darıca sahilinde zaten mevcut dolgu alanı vardır. Yapılmak isteniyorsa eğer daha önce Darıca Belediye Başkanı Muhammet ALTINEL’in Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA)’na sunduğu ve kabul edildiği “Darıca Yol Üstü Turizm ve Rekreasyon Alanı Projesi”nin hayata geçirilmesidir.

Darıca-Salacık dolgusu yazılanlara göre 300 dönümlük bir dolgu. Tahminen uzunluğu 3000 metre (3 km.). Genişliği ise Darıca Sahil boyu en az 100 metredir. Bu dolgu gerçekleştiğinde oluşacak Darıca sahilinin deniz kenarı derinliğinin en az 10 metre olabileceği düşünüldüğünde boydan boya bir göl niteliğine dönecektir. Ayrıca bu dolgunun yıllarca süreceği düşünüldüğünde burada çalışacak hafriyat araçlarının çevrede ve havada toz, geniş alanda çamurlu, tozlu saha kirliliği çabası olacaktır.

Eğer engellenemez ise yıllarca yapılacak konut hafriyatlarından çıkacak molozlar dolgu olarak kullanılacak belki de çöplerle dolgunun desteklenebileceği ihtimali olmasıyla dolgunun mevcut şartlarla 10 yıl sürmesi ihtimal dahilindedir. Darıca, sahil tahribatı yanında, deniz, kıyı, ekolojik denge meselesi işin bir başka boyutu, yaşam sorunu haline gelecektir.

Darıca’nın uzun yıllar beklediği ve bir türlü Akçaabat ve batı kesimine gelemeyen ve nihayet ilk yapılacak yatırım bize göre yıkım olarak gördüğümüz dolgu mu olacaktı?

18.06.2016 tarihide Sayın Başkan Şefik Türkmen yaptığı açıklamada; “…Daha önce stadyumun altında yaptığımız dolgu alanı tamamlanmak üzere. Şehirde tabi hızlı bir yapılaşma var. Hem çıkacak hafriyatı dökecek yerimiz yok…” açıklamasında bulunmuştu.

Darıca sahilinin kullanımı, yararlanma hakkı önceliği Darıcalılara ait olduğu yasal ve meşru haklarıdır. Yapılan Karadeniz sahil yolu nedeniyle denizi ve kumu az da kalsa insanların denizden yararlanma imkanları var. Şimdi ise bu imkandan da Darıcalılar mahrum edilmekle karşı karşıya bırakılmak istenmektedir.

Belediye Başkanına, bize hizmet etmesi, yaşam ve sosyal kalitemizi artırması için seçtiğimizin bilinmesini hatırlatmak isteriz. Ve bu görevleri başında gelmektedir.

Bizler doğanın doğal haliyle kalmasını istiyoruz. Dalganın karaya yayılmasını, bize ulaşmasını, dalganın sevgililer misali sahille buluşmasını, kumluğu, çakıl taşları içinde oksijen üretimini solumak istiyoruz. Bizler kendi belediyemize karşı olmak gibi bir düşüncemizin asla olamayacağını, ancak sahilimizi tümüyle olduğu gibi korumak ve 3621 Sayılı Kıyı Kanunu ve ilgili yönetmelik gereği yasal hakkımız ve görevimizdir. Bu proje kararına Darıcalılar olarak asla razı değiliz, olmayacağız. Darıcalılara sorulmadan, danışılmadan alınan bu oldubitti kararı kabul etmiyoruz.

Darıca’da yaşayanlar ve Darıcalı dostlarımızın zaman geçirmeden, son pişmanlığı yaşamadan ve yol yakınken duruma duyarlı, birlikte hareket edilmesi noktasında müdahil olunmasını bekliyoruz.

Darıca Halk Kültür ve Dayanışma Derneği/Darıca Mahalle Meclisi

 

LİNG:

https://www.change.org/p/bu-proje-uygulanamaz-sahilimizin-yok-olmasini-istemiyoruz-dar%C4%B1ca-salac%C4%B1k-sahili-dolgu-projesi-iptal-edilsin

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA