SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

HER ŞEYE ZAM, ÜRETİCİYE HÜSRAN | Tefeciye dost halka yabancı: 54 TL

Bu haber 31 Temmuz 2022 - 11:19 'de eklendi ve 53 views kez görüntülendi.
HER ŞEYE ZAM, ÜRETİCİYE HÜSRAN | Tefeciye dost halka yabancı: 54 TL

HER ŞEYE ZAM, ÜRETİCİYE HÜSRAN | Tefeciye dost halka yabancı: 54 TL

.

Dünyada fındık üretiminde açık ara zirvede olan Türkiye’de fındık üreticisinin heyecanla beklediği alım fiyatı açıklandı. Açıklanan fiyat üreticiyi hüsrana uğrattı.

Üreticilerin heyecanla beklediği fındık fiyatı destekler dahil 54 lira olarak açıklandı.

Alan bazlı gelir desteği dahil açıklanan 54 TL fındık fiyatı üreticilerde hayal kırıklığı, Borsacılarda sevinç havası yarattı. Eğer Tüccar olumlu buluyorsa üretici mağdur demektir.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ordu’da katıldığı toplu açılış töreninde TMO’nun kabuklu fındıkta alan destekli olarak kilogram başına ortalama 54 lira ödeyeceğini belirtti.

Giresun ve levant kalite fındık için ortalama fiyatın kilo başına mazot ve gübre destekleriyle birlikte 54 lira olarak belirlendiğini açıkladı. Böylece geçen yıl 3,5 dolar olan fındık fiyatı bu yıl 3 dolar olarak belirlenmiş oldu.

Matematik yalan söylemez,

Geçen yıl ki rakamlara baktığımızda 26,5 lira fındık fiyatı açıkladılar. O günkü dolar kuruna baktığımız zaman 3,15 dolar ediyordu. Bugün alan bazlı gelir desteği dahil açıkladıkları fiyat 3 dolar bile etmiyor. 

Mazot, İlaç ve yevmiye ücretlerinin geldiği nokta malumunuz olduğu üzere kalemine göre 3 veya 4 katı artmış iken fındığa verilen fiyat 2 katından çok daha az kaldı.

Fındık üreticilerinin günümüzde maruz kaldığı enflasyon sebebiyle üretim maliyetleri üç katından fazla arttığı unutulmuş durumda.

Fındığın maliyet 50 – 55 TL arası. Patosun saati 800 lira. Yevmiye 250-300 arası. Yani bununla beraber fındıkçıya ne kalacak? Tüccarı zengin etmek amacıyla alınmış bir karar olarak görülüyor.

Üretici fındığa 4 dolar bekliyordu. 70 lira bile fındıkçıyı ileriki yıllar için teşvik ederdi. Fındık üreticisi artık fındığa bakar mı? Altını temizler mi ve sene ye toplar mı? Fiyatı açıklarken düşünülmeliydi. Zarar eden üretici fındığına bakar mı?”

 “1 KG FINDIK SATIP, 1 KG PEYNİR ALAMAZSINIZ”

 Geçtiğimiz yıl bir kg fındık satıp iki kg peynir alırken, bu yıl bir kg fındık satıp bir kg peynir alınamıyor bile.

Kilogramı 35 TL’ye kadar düşecek

Üreticiler fındığın kilogram fiyatının 60-70 TL aralığında olmasını talep ederken, açıklanan rakam destekler dahil 54 TL’de kaldı. Bu tutardan alan bazlı destekler düşüldüğünde fındığın kilogramının bazı illerde 35-45 TL aralığına ineceği belirtiliyor.

Başta Giresun, Ordu, Samsun ve Trabzon olmak üzere Karadeniz’e kıyısı olan hemen her ilde yetiştirilen fındık, yaklaşık 450.000 üretici ve ailesinin geçim kaynağı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA