SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

GÜNEY AFRİKALI BİLİM İNSANLARI VE DOKTORLAR ANLATTI: Omicron’un belirtileri…

Bu haber 30 Kasım 2021 - 19:20 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.
GÜNEY AFRİKALI BİLİM İNSANLARI VE DOKTORLAR ANLATTI: Omicron’un belirtileri…

GÜNEY AFRİKALI BİLİM İNSANLARI VE DOKTORLAR ANLATTI: Omicron’un belirtileri…

.

Geçen haftalarda Güney Afrika’da tespit edildikten sonra kısa bir süre içinde birçok ülkede vaka açıklanan Omicron varyantı ile ilgili Güney Afrika’da yaşayan doktorlardan çarpıcı açıklamalar geldi.

Hepimiz bu salgın belasından. haberlerinden sıkıldık. Gerçek olan insanlık bu virüse karşı yeni üretilen deneyleri henüz çaresiz, ancak aşı deneme uygulamaları ile karşı direnişin olduğu bir salgın.

Buna rağmen tedbirli olanların haricinde halen toplumumuzun hatırı sayılır bir bölümü ciddiye almayan, hatta karşıt olan umursamayan tavırları var.  Ancak, ne yazık ki, ülkemizde bugüne kadar 77.000’’e yakın insanımızı kaybettiğimiz bir virüs varyantlarıyla tehlikesini sürdürüyor.

Güney Afrikalı bilim insanları ve doktorlar Omicron’un belirtilerini anlattı

Corona virüsünün en çok mutasyona uğramış varyantı olarak bilinen ve bilim insanları ve hükümetleri endişelendiren Omicron varyantı ile ilgili olarak virüsün ilk tespit edildiği Güney Afrika’dan peş peşe açıklamalar geldi.

İngiliz The Guardian gazetesi, Güney Afrika’da Omicron varyantıyla mücadele eden bilim insanları ve sağlık çalışanlarının varyantının belirtileri ile ilgili ifadelerine yer verdi.

Güney Afrika Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı basın toplantısında konuşan Unben Pillay, “Henüz varyantın erken günlerindeyiz. Şu an hastalarda hastalık hafif geçiyor. Hastalarda kuru öksürük, yüksek ateş, gece terleme ve çok fazla vücutta ağrı yaşanıyor. Aşı olan insanların daha iyi geçirdiğini görüyoruz” dedi.

“HASTANEYE KALDIRILANLARIN ÇOĞU AŞISIZ”

Öte yandan hafta sonu açıklamalarda bulunan ve ilk Omicron varyantı hastalarını tespit edip bunu üst mercilere aktaran Dr. Angelique Coetzee de, “Genelde olağandışı semptomlar  görülüyor. Aşırı halsizlik gibi. Fakat vakaların hiçbirinde tat ve koku kaybı yok” dedi.

Güney Afrika’daki Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde görevli Dr. Wassila Jassat da, “Tshwane kentinde tespit edilen Omicron vakalarından hastaneye kaldırılanların yüzde 87’si aşı olmayanlar” dedi.

Öte yandan İngiliz The Guardian, Soweto kentindeki hastanenin yoğun bakım ünitesinin başkanı Rudo Mathivha’nın sözlerine de dikkat çekti. Mathivha, “Şu an Covid-19 hastalarında demografik bir değişim görüyoruz. Gençler yani 20’lerinden 30’larının sonundaki insanlar daha ağır olarak hastaneye geliyor ve yoğun bakıma alınıyor. Bunların yaklaşık yüzde 65’i aşısız. Geri kalanlar da tek doz aşılı” dedi. Fakat bu demografik farklılığın bir sebebinin gençlerde aşılanma oranlarının düşük olması olabileceği kaydedildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA