SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

GÜBRE, ZİRAİ İLAÇ VE TOPTAN MAZOT SATIŞLARI DOLARDAKİ YÜKSELİŞ NEDENİYLE DURDU

Bu haber 23 Kasım 2021 - 20:55 'de eklendi ve 68 views kez görüntülendi.
GÜBRE, ZİRAİ İLAÇ VE TOPTAN MAZOT SATIŞLARI DOLARDAKİ YÜKSELİŞ NEDENİYLE DURDU

GÜBRE, ZİRAİ İLAÇ VE TOPTAN MAZOT SATIŞLARI DOLARDAKİ YÜKSELİŞ NEDENİYLE DURDU

.

Döviz kurlarında yaşanan sert yükseliş, gübre ve zirai ilaç satışlarının geçici olarak durmasına yol açtı.

Toptan mazot satışlarında da aynı durumun söz konusu olduğu belirtiliyor.

Kurdaki sert yükselişin gübre, zirai ilaç hatta mazot gibi tarımsal girdi fiyatlarında belirsizliğe yol açtı ve satışları da durma noktasına getirdi.

Döviz kurlarında, özellikle de dolarda eylülden beri süren, içinde bulunduğumuz kasım ayında da daha da ivmelenen sert yükseliş tarımsal girdi fiyatlarını hızla artırdı.

BloombergHT’den İrfan Donat’ın haberine göre gübre ve zirai ilaç şirketleri kurdaki sert yükseliş ve belirsizlik nedeniyle fiyat belirleyemez hale geldi ve bugünkü sert yükselişin ardından satışları geçici olarak durdurdu. Toptan (ton bazlı) mazot satışı yapan pek çok firmanın da satışları durdurduğu belirtiliyor.

Haberde, kimyasal gübre ve zirai ilaç şirketlerinin Türkiye’nin farklı bölgelerindeki bayilerine “satışlarımız geçici olarak durdurulmuştur” şeklinde genel duyuru ilanı göndermeye başladığı belirtildi. Gübre ve zirai ilaç almak için bayilere giden çiftçilerin de benzer yanıtlarla karşılaştığı aktarıldı.

Bloomberg HT’nin ulaştığı ve isminin açıklanmasını istemeyen bazı gübre ve zirai ilaç şirketlerinin yöneticileri, satışların durdurulmasına gerekçe olarak, “Kurdaki yukarı yönlü sert yükselişler ham madde fiyatlarımızı da yukarı çekiyor.

Artık fiyat belirleyemiyoruz. Sattığımız ürünün yerine mal koymakta zorlanıyoruz. Ham maddeye erişim sıkıntıları yaşıyoruz. O yüzden geçici süre satışları durdurmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Toptan mazot alımlarında da benzer bir durumun yaşandığı, ton bazında mazot alımı yapmak için bayilerle görüşüldüğünde “toptan satışların durduğu” yönünde cevap alındığı belirtildi.

Benzer bir durumun mısır ve arpa gibi tarım emtia piyasalarında da yaşandığı aktarıldı. Tüccarların fiyatların gidişatını kestiremediği için ellerindeki malları satmak istemediği, artık vadeli satışların yapılmadığı ürünü bekletmeyip satanların da peşin satış yaptığı belirtiliyor. evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA